lz iskustva znamo da se prije djetetova rođenja nabavljaju cijeli kompleti raznih kozmetičkih preparata namijenjenih dojenčadi Čim novorođenče dođe na svijet, počnu ga njegovati i obilato trošiti kreme, mlijeka i drugo. To traje otprilike sve dok nosi pelene. Zatim se pomalo, ali sigurno, djetetova ″kozmetika″ svede na sapun i kasnije pastu za zube.
Kad se buđenjem spolnih žlijezda jave promjene i na koži, a upravo tada je dijete u pubertetu naročito zabavljeno svojim izgledom, roditelji mu na traženje da se počne njegovati često odgovaraju: - Proći će to! U tvojim godinama prirodno je imati prišteve!
lpak, ima i takvih roditelja koji pitaju kozmetičarke da Ii da dovedu dijete u salon, jer po koži ima crne točkice. Boje se da je razdoblje pretpuberteta i puberteta rano za kozmetičku njegu. Kako svaka kozmetičarka ima (ili bi bar trebala imati) dobre stalne veze s liječnikom specijalistom dermatologom, roditelje valja najprije zamoliti da dijete dovedu kako bi kozmetičarka mogla utvrditi što je posrijedi, je Ii to slučaj za nju ili za liječnika.
U svakom slučaju valja propagirati što raniju njegu, a roditeljima objasniti ovo: često se prve promjene na koži u obliku jačeg lučenja lojnih žlijezda javljaju rano, a više od polovica djevojčica i dječaka pati od akni. Treba reći i to da lojnice mogu poremetiti rad, da se zbog skupljanja orožnalih stanica u izvodnom kanalu stvara čep, pa zastaje izlučivanje loja. To se primjećuje kao svijetložuta ravna ili izbočena zrnca ili kao crne točkice. Zbog zastoja loja i pritiska na stijenke lojnice nastaje upala. Upalni proces razara tkivo i mogu ostati trajni ožiljci ne samo na koži mladih Ijudi već i na njihovoj psihi.
Treba dakle objasniti da se pravilnom, stručnom njegom može omogućiti koži da pravilno radi, odnosno da lojne žlijezde obavIjaju svoje funkcije. Time se sprečava stvaranje upalnih prištića koji ostavljaju trajne ožiljke.
Pojedinačan razgovor s roditeljima nije dovoljan i mi kozmetičarke bismo morale poći u škole, u tu zainteresiranu skupinu. Tek tako ćemo uistinu spriječiti mnoge ″nesreće″. Izgled lica vrlo je važan naročito u razdoblju formiranja ličnosti, pa sve promjene na njemu, sve do stvaranja akni nisu samo kozmetički ili medicinski već i psihološki problem. Sama tema o aknama preopširna je da se nje sada dotičemo, samo još jednom podsjećam da je potrebno surađivati s dermatologom, kako bi se školska djeca na vrijeme počela i liječiti ako treba.
Djecu valja podučiti o radu lojnih žijezda i upozoriti ih kako izgled kože ovisi o pravilnim higijenskim navikama, pravilnoj prehrani koja uvjetuje i urednu probavu, o higijeni cijelog tijela. Moraju shvatiti da će samo zadovoljavajući tim uvjetima postići uspjehe uz primjenu kozmetičkih i farmaceutskih proizvoda. Toj djeci je bolje učiniti prvi kompletni tretman nego ih samo riječima poučavati kako da to učine sami, jer njima mnogi pojmovi nisu jasni.
Svakoj majci treba, dakle, reći da nikada nije prerano dovesti dijete u salon. a istodobno pokušati i spriječiti masovno pojavljivanje komplikacija.
Zorica Blagaić, kozmetičarka
Kozmetika, broj 1/1981.