To je pitanje koje zaista često čujemo, a naš će savjet klijentice lakše prihvatiti ako najprije shvate uzrok teškoća od kojih pate.
Suha je ona koža koja ne proizvodi dovoljne količine lipida (masnoće), pa nije dovoljno zaštićena lipidnim filtrom. Takva se koža prekomjerno površinski ljušti. No, kako je zaštita lipidnog plašta slaba, ta ista koža vrlo lako i dehidrira, tj. vlaga se prekomjerno isparava. Vlaga dolazi u kožu iznutra, ali zbog vanjskih okolnosti (sunčeve zrake, hladnoća, vjetar, suhi zrak u pregrijanim prostorijama i drugih) s kože se vlaga previše isparava i koža se isuši.
Zanimljivo je da i masna koža, na kojoj lojne žlijezde izlučuju previše masnoće, također može na površini biti suha i Ijuštiti se. To se objašnjava time što masnoća koju takva koža izlučuje nije hidrofilna i ne hrani je. Zato i masnoj koži treba hranjive kreme ili ulja da je štiti, samo što ti preparati za njegu moraju biti izrađeni na biljnim osnovama i sadržavati vlagu (moraju biti hidrofilni). Masna koža se ne dehidrira u tolikoj mjeri kao suha, ali i na nju utječu vanjski i unutrašnji faktori procesa dehidracije, pa i jedno i drugo valja uzeti u obzir kod njege kože. I nju valja odgovarajućim kozmetičkim preparatima hraniti, vlažiti i štititi da ne dobije preuranjene, nepoželjne bore.
Osim vanjskih faktora koji utječu na dehidriranje kože, u obzir valja uzeti i unutrašnje kao što su dob klijentice, njeno opće zdravstveno stanje (fizičko i psihičko), te prehranu (da ne drži strogu dijetu za mršavljenje). O svemu tome treba voditi računa prilikom njege.
Ursula Rašica, kozmetičarka
Kozmetika, broj 1/1981.