Petnaesta mantra
hiranmayena patrena
satyasyapihitam mukham
tat tvam pušann apavrnu
satya-dharmaya drštaye
hiranmayena - zlatnim sjajem; patrena - blistavim prekrivačem; satyasya - Vrhovne Istine; apihitam - prekriveno; mukham - lice; tat - taj prekrivač; tvam - Ti; pušan - o, održavatelju; apavrnu - molim Te, ukloni; satya - čistom; dharmaya - bhakti; drštaye - pokaži se.
O, Gospodine moj, održavatelju svega života, Tvoje pravo lice prekriveno je blistavim sjajem. Molim Te, ukloni taj prekrivač i pokaži se Svojemu čistom bhakti.
KOMENTAR: U Bhagavad-giti (14.27), Gospodin sljedećim riječima opisuje Svoje osobne zrake (brahmajyoti), blistavi sjaj Svojega osobnog oblika:
brahmano hi pratišthaham
amrtasyavyayasya ća
šašvatasya ća dharmasya
sukhasyaikantikasya ća
„Ja sam temelj neosobnoga Brahmana, besmrtnoga, neuništivoga i vječnoga, koji je prirodni položaj krajnje sreće." Brahman, Paramatma i Bhagavan tri su vida iste Apsolutne Istine. Brahman je vid koji početnik najlakše opaža. Paramatmu, Naddušu, spoznaju naprednije osobe, a spoznaja Bhagavana je krajnja spoznaja Apsolutne Istine. To je potvrđeno u Bhagavad-giti (7.7), u kojoj Gospodin Krišna izjavljuje da je On krajnji vid Apsolutne Istine: mattah parataram nanyat. Krišna je izvor brahmajyotija i sveprožimajuće Paramatme.
Oblikom jedne potpune ekspanzije, sveprožimajuće Paramatme, Gospodin održava čitavu materijalnu kozmičku kreaciju. On održava i sva očitovanja u duhovnome svijetu. Zato je u ovoj šruti-mantri Šri Išopanišade oslovljen kao pušan, prvobitni održavatelj.
Gospodin je sa Svojim duhovnim pratiocima uvijek zaokupljen transcendentalnim djelatnostima punim ljubavi u odnosu šante (neopredijeljenosti), dasye (služenja), sakhye (prijateljstva), vatsalye (roditeljske ljubavi) i madhurye (romantične ljubavi).
Rečeno je da Gospodin nikad ne napušta Vrndavana-dhamu, pa se može postaviti pitanje kako to upravlja zbivanjima u kreaciji. Odgovor nalazimo u Bhagavad-giti (13.14-18): Gospodin prožima čitavu materijalnu kreaciju Svojom potpunom ekspanzijom zvanom Paramatma, Nadduša. Premda osobno nema nikakve veze s materijalnim stvaranjem, održavanjem i uništavanjem, sve ih uzrokuje u obliku Svoje potpune ekspanzije, Paramatme. Svako živo biće poznato je kao atma, duša, a vrhovna atma koja upravlja svim dušama je Paramatma, Nadduša.
Ovaj sustav spoznaje Boga predstavlja veliku znanost. Materijalistički sankhya-yogiji znaju jedino analizirati dvadeset četiri elementa materijalne kreacije i meditirati na njih, jer nemaju veliko znanje o puruši, Gospodinu. Impersonalni transcendentalisti zbunjeni su blistavim sjajem brahmajyotija. Ako osoba želi vidjeti potpunu Apsolutnu Istinu, mora nadići dvadeset četiri materijalna elementa i blistavi sjaj. Šri Išopanišada na to upozorava, moleći Gospodina da ukloni hiranmaya-patru, Svoj blistavi prekrivač. Ako se prekrivač ne ukloni, ne možemo vidjeti pravo lice Svevišnjega Gospodina ni dostići istinsku spoznaju Apsolutne Istine.
Vid Svevišnjega Gospodina poznat kao Paramatma predstavlja jednu od triju potpunih ekspanzija, ili višnu-tattvi, zvanih purša-avatare. Jedna od tih višnu-tattvi u svemiru poznata je kao Kširodakašayi Višnu. Od tri glavna božanstva - Brahme, Višnua i Šive - On je Višnu i sveprožimajuća Paramatma u svakome živom biću. Druga višnu-tattva u svemiru je Garbhodakasayi Višnu, zajednička Nadduša svih živih bića. Iznad njih je Karanodakašayi Višnu koji leži na Uzročnome oceanu. On je stvoritelj svih svemira. U sustavu yoge, ozbiljan učenik uči kako upoznati višnu-tattve nakon što je nadišao dvadeset četiri elementa kozmičke kreacije. Njegovanje empirijske filozofije pomaže u spoznaji neosobnoga brahmajyotija, blistava sjaja transcendentalnoga tijela Gospodina Šri Krišne. Da brahmajyoti predstavlja Krišnin sjaj, potvrđeno je u Bhagavad-giti (14.27), kao i u Brahma-samhiti (5.40):
yasya prabha prabhavato jagad-anda-koti-
kotišv ašesa-vasudhadi vibhiiti-bhinnam
tad brahma niškalam anantam ašeša-bhutam
govindam adi-purušam tam aham bhajami
,,U milijunima svemira postoji bezbroj planeta, koje se međusobno razlikuju po svom kozmičkom ustrojstvu. Sve te planete nalaze se u jednom kutku brahmajyotija. Taj brahmajyoti predstavlja osobne zrake Svevišnjega Gospodina, Govinde, kojega obožavam." Duhovnim carstvom, iznad materijalnoga prekrivača, prostire se beskrajni sjaj Brahmana, koji nije materijalno okaljan. To blistavo, bijelo svjetlo transcendentalisti spoznaju kao svjetlo svih svjetala. U tom carstvu, za osvjetljavanje nisu potrebni sunčeva svjetlost, mjesečina, vatra ni struja. Svako svjetlo u materijalnom svijetu samo je odraz toga vrhovnog svjetla. Taj Brahman je sprijeda i straga, na istoku, zapadu, sjeveru i jugu, gore i dolje. Drugim riječima, sjaj Brahmana širi se i materijalnim i duhovnim nebom.
Spoznaja Krišne kao izvora blistavoga Brahmana predstavlja savršeno znanje. Ono se može steći iz spisa kao što je Šrimad-Bhagavatam koji savršeno objašnjava znanost o Bogu. U Šrimad-Bhagavatamu, pisac, Šrila Vyasadeva, izjavljuje da ljudi opisuju Vrhovnu Istinu kao Brahman, Paramatmu ili Bhagavan, ovisno o svojoj spoznaji. Šrila Vyasadeva nikada ne kaže da je jiva, obično živo biće, Vrhovna Istina. Živo biće nikada ne bismo trebali smatrati svemoćnom Vrhovnom Istinom. Da je tako, ono ne bi trebalo moliti Gospodina da ukloni blistavi prekrivač kako bi vidjelo Njegovo pravo lice.
U Bhagavad-giti (6.46-47) nalazimo usporednu raščlambu triju vrsta transcendentalista: obožavatelja neosobnoga Brahmana (jnanija), obožavatelja Paramatme (yogija) i obožavatelja Gospodina Šri Krišne (bhakte). Rečeno je da su jnaniji koji njeguju vedsko znanje bolji od običnih koristoljubivih radnika, dok su yogiji bolji od jnanija. Ali najveći yogiji su oni koji neprestano služe Gospodina svom svojom energijom. Ukratko, filozof je bolji od radnika, mistik je bolji od filozofa, a bhakti-yogi, koji neprestano služi Gospodina, najviši je mistički yogi. Šri Išopanišada nam pokazuje put k tom savršenstvu.