(Uzgred - nemam svoj "profil" na fejsbuku. Neka izvine oni koji ga imaju, "profil", deluje mi sve to prilično... nekako... ne umem da kažem kako...)
Osoba NN na fejsbuku ima svoj krug prijatelja ili "prijatelja" (da zanemarimo ovu razliku, prijatelj i kaobajagi-prijatelj, ovde je ona nebitna). Uzmimo da ima manji broj prijatelja, zbog lakšeg objašnjenja. NN ima za prijatelje osobe: A, B, C, D i E. Svaka od tih osoba ima svoj krug prijatelja: osoba B, na primer, ima za prijatelje osobe: B1, B2, B3, B4 i B5. Svaki od njenih prijatelja ima svoj krug prijatelja: B1 ima za prijatelje osobe: B1a, B1b, B1c, B1d i B1e.
Znam da ima tu nekih "ponavljanja" u osobama koje su prijatelji (na primer: prijatelj osobe B1a može biti direktni prijatelj osobe NN ), ali - suštinski princip svakako ostaje.
U kakvoj su vezi NN i osoba B1e? Pod uslovom da se uopšte ne poznaju, da i ne znaju, jedna za drugu, da uopšte i postoje.
Veza postoji već na osnovu fraktalne mreže u kojoj se zajedno nalaze. VEZA POSTOJI!
Takođe, NN ima informacionu prohodnost do svih osoba koje su u toj mreži. (Doduše, koliko znam, postoji tu ona "propusnica", u smislu "uzimanja za prijatelja", ali, ovde zanemarujemo tehničke detalje, pratimo suštinu.)
NN može i da ostvaruje, na osnovu ove LATENTNE, ili prikrivene, potencijalne veze - i direktnu vezu sa osobom B1e. Što je neka osoba u tim koncentričnim krugovima dalja od NN-a, te mogućnosti su sve manje, ali - teorijski, one postoje, nije takvo uspostavljanje veze nemoguće.
DAKLE, AKO ŽELIMO DA NN-a SVEOBUHVATNIJE SAGLEDAMO, U KONTEKSTU PRIJATELJA I ODNOSA SA DRUGIM OSOBAMA (u ovom slučaju - na fejsbuku), MI ONDA TREBA DA SE VEŽBAMO DA NEKAKO ODJEDNOM IMAMO U VIDU ŠIRU SLIKU OSOBA SA KOJIMA ONA IMA ODNOSE. Da bismo to izveli - mi možemo da napravimo šemu tih odnosa.
U čijem centru je NN, pri čemu se oko njega i oko svake osobe koja ima vezu sa njom - formiraju koncentrični krugovi.
2.
Isti princip fraktalnosti i potencijalnog fraktalnog sagledavanja postoji i u našem svakodnevnom životu. U detaljima i informacijama koji čine naše žviotno okruženje.
Uzeću primer koji sam već pomalo razvijao u nekom od prethdonih tekstova: devojka, neka bude Dragana, koja piše ili prekucava pesmu o svom dragom, Draganu. (Neka nam bude sve drago u ovom objašnjenju! :-))
Njena pesma je tema kojom se bavimo. Pretpostavimo da je to tema eseja, ili tema neke diskusije, ili nekog (auto)biografskog prikaza...
Koristiću već datu šemu sa prikazom odnosa na fejsbuku.
NN - ljubavna pesma, kao tema koju sagledavamo.
Prvi krug čine "stvari" koje su "oko" pesme.
A - lap-top sa kojim ima probleme, a na kojem Dragana prekucava pesmu;
B - neka prepirka roditelja u drugoj sobi;
C - telefon koji kratko zazvoni, stigla je sms-poruka od Dragana;
D - šoljica kafe, koju ispija, prilikom prekucavanja pesme;
E - slika iz foto-albuma, kojom želi da ukrasi tekst pesme.
I ovde isto imamo krug INFROMACIJA oko svake podteme, koja je u okruženju pisanja ili prekucavanja napisane pesme.
Na primer:
B1 - otac Pero;
B2 - majka Evica;
B3 - televizor i daljinski upravljač;
B4 - neka indijska serija;
B5 - utakmica Milano-Čelzi, iz Lige šampiona.
I tako dalje!
3.
Da ovde zastanem, jer mi se već dešavalo da se zapletem u neke složenosti, kao pile u kučinama!
Za sada je dovoljno da uočim-o samu opštu ideju o fraktalnosti mišljenja, odnosno: naše percepcije.
Da uočim-o kako uvid u sve složenije okolnosti jedne teme znači SVEOBUHVATNIJI POGLED bar na prva dva-tri kruga informacija u koje je izabrana tema uronjena, ili kojima je okružena, organski povezana.
Da li se ovaj sveobuhvatniji pogled i mišljenje, kao i percepcija, mogu uvežbavati?
Kako bi to moglo praktično da se primeni, posebno u onom modelu moći, koji mi je stalno u pozadini svih ovih razmišljanja?
Da sve to ostavim za kasnija razmišljanja...!