Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član dinaja

Upisao:

dinaja

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1492

PUTA

OD 14.01.2018.

Dragi Shanti!

Dragi Shanti!
Dragi SHANTI, ti mi pišeš...........Draga Dinajo. Moj vam je savijet, proučite Ayurvedu. Ajurveda je cjelina svega. "Znanost o cjelovitom životu" A vi ste previše u detaljima, kao i cijela zapadna medicina. A tko gleda detalje, gubi cjelovitost........... Umjesto da ti ostavim komentar iza ove tvoje tvrdnje MOLIM TE pročitaj doljnji tekst. To je uvod u knjigu "Umijeće svakodnevnog pokreta" koju sam napisala i izdala pred dvije godine. U zadnjih dvadesetak godina je došlo do promjena u zapadnjačkoj medicini, mi NE TRETIRAMO BOLEST NEGO ČOVJEKA.

"Non scholae sed vitae discimus"-

"Ne za školu, za život učimo" jedna je od prvih sentencija koju smo naučili na satovima latinskog jezika. Učili smo neshvaćajući, tada, da je učenje nagon koji smo naslijedili, nagon koji je našim davnim pretcima omogućio održavanje života, pomogao im da mijenjaju sebe i svijet oko sebe i  da šire spoznaju.

Znanje, koje smo zahvaljujući tom genetski nasljeđenom instinktu stekli, nas potiče da stalno učimo nešto novo, pa mi nastavljamo učiti.

Ova knjiga je poziv na učenje o umjeću pokreta. Umjeće pokreta je pretvaranje voljne mehanike, kojom se nesvjesno služimo u svakodnevnom životu, u lakoću i ljepotu pokreta.  

Odabravši fizioterapiju kao studij, a kineziterapiju kao specijalnost kojom ću se baviti, ljudsko tijelo, njegov mozak i univerzum misaono- osjetilno- osjećajnog u njemu te njegov pokret su postali osnova mog razmišljanja. Spoznavajući mogućnosti koje se kriju u ljudskom tijelu, tom jedinstvenom sklopu sastavljenom od kostiju, zglobova i mišića s vremenom sam počela istraživati i pronalaziti njegove skrivene, često nespoznate mogućnosti.

Osnovna definicija pokreta je mjenjanje mjesta ili položaja tijela u prostoru s ciljem da se obavi neka radnja. 

Tek druga definicija, pokret je najsloženiji oblik mišljenja i osjećanja osjećaja, me je navela na svjesno razmišljanje o njemu. Tražila sam odgovor na pitanje, zašto se čovjek uopće kreće, da li je to cilj ili namjera da se obavi neka radnja ili pokret sam po sebi.

Ako se pokretom namjerava obaviti neka radnja onda je njegova osnovna definicija djelomično prihvatljiva, ali treba nadopunu.

Činjenica da se često pokrećemo bez nekog određenog cilja potvrđuje postavku da smo mi, univerzumom misaono- osjetilno- osjećajnog, uvijek prisutni i u središtu nastajanja pokreta.

Pokret počinje u glavi, a ne u mišićima, pa šireći se tijelom oblikuje svoj prostor unutar tijela, a njegovim vidljivim oblicima i prostor  našeg djelovanja. On je u isto vrijeme i jedan od oblika našeg emocionalnog izražavanja, pokazatelj onog najintimnijeg u nama, naše samoosjećajnosti i suosjećajnosti.    

Pokret je nastajao u mojoj glavi, širio se mojim tijelom prelazio u slike vala, spirale, vjetra, kiše, nekad je bio sniježna oluja ili tek pahuljica snijega. Tako sam ga, ovisno o mom duševnom stanju i uzroku njegovog izvođenja, počela i osjećati.

Misli o umijeću pokreta nemaju kraja, one su izvor iz kojeg uvijek iznova nastaje nova pokretna misaona slika. Svaka nova misaona slika je uzburkavala u meni bujicu novih misli o njoj. Pretvarala sam pokret u poeziju, u ono snažno i lijepo što djeluje na osjećaje, što budi maštu, oblikuje snove koje sam počela budna sanjati. 

Taj san želim podijeliti s čitaocem.

U poglavlju "Mudrost svakodnevice" objašnjavam što mislim pri upotrebi riječi svakodnevan i pokušavam u čitaocu probuditi osjećaj njegovog postojanja u tijelu.

Želim ga upozoriti da je ustaljeno poimanje o posjedovanju tijela pogrešan odnos prema sebi samome. Mi postojimo  u tijelu i posjedujemo njegova svojstva, koja bi trebali, osjećajući ih, spoznavati i cijeli život usavršavati.

Spoznala sam da je ljudski pokret nešto tako obično i tako tajanstveno u isto vrijeme.   

Kineziologija, / anatomija pokreta/ dio znanosti o pokretu, sve svrsishodnije objašnjava ljudski pokret. Pokret je osnova kineziterapije, posebnog dijela fizioterapije, terapije pokretom.

Anatomija pokreta, iz koje proizlazi kineziterapija, danas je dio znanosti o sportu. Kineziologa zanima sposobnost tijela da se kontrolirano kreće.

Mene je kao kineziterapeuta, osim kineziologije, počela zanimati i kinetologija (znanost o umijeću pokreta) koja tumači pokret kao izraz i uzrok čovjekova psihofizičkog razvoja. Ona upoređuje svrhovitost pokreta s njegovim umjećem i stavlja ga u estetički kontekst.

Metodama kinetologije se, uz ostalo, objašnjava i razvoj obrednih plesova primitivnih naroda, pa su njezine metode pronašle svoju primjenu i u kulturološkoj antropologiji objašnjavajući nastajanje i razvoj plesa i baleta u kojem se pokretom umjetnički izražava duševno stanje likova, koje utjelovljuju plesači.

Potaknuta mišlju, da je u svakome od nas skriven plesač, počela sam se, pri proučavanju svakodnevnog pokreta (ustajanje, sjedanje, hod, kućni poslovi, higijena tijela) uz kineziološke služiti i kinetološkim metodama raščlanjivanja pokreta, te metodama raščlambe sklada pokreta, njegovog osjećanja i njime uvijek nastajućeg  prostora ljudskoga tijela.

Zanimalo me je čovjekovo svjesno sudjelovanje u procesu nastajanja pokreta i njegove pojavnosti u evoluciji primata.

Zbog toga u poglavljima "Naš utjelovljeni um" i "Samopoimanje" objašnjavam odnos između unutarnje motivacije i njezinog vidljivog izraza u obliku pokreta ili držanja tijela, a u poglavlju

"Pledoaje emocionalnom umu" upućujem na povezivanje razumskog i emocionalnog u nama, jer njime nastaje "osjećanje osjećaja", koje jedino mi, o sebi samima, možemo uočiti i spoznati.

Tijelo, mozak i duševno u čovjeku djeluju umreženo i čine cjelinu koja  je nešto više od sume njezinih djelova . To" više" je samoorganizirajući, samoupravljajući dinamički sustav za pokretanje.

Kako su prostor i vrijeme važni čimbenici dinamičkog sustava, pokušat ću ih objasniti kao funkcije, a ne kao apsolutne fizikalne veličine, čime ulazimo u područje moderne fizike, čijim zakonima objašnjavamo procese svjesnog spoznavanja sebe samoga, svoga tijela i njegovih pokreta.

Nakon uvoda dolazi poglavlje o hermeneutici koja bi vas trebala pokrenuti na samostalno razmišljanje o pokretu. Iza nje slijedi poglavlje " Izlog snova" u kojem pokušavam osmisliti važnan, često  nespoznat, prostor našeg postojanja, koju nazivam vječno trojstvo svakodnevice.

Poglavljem "Mudrost pokreta" potičem čitaoca da traži u svom misaono- osjetilno- osjećajnom svijetu početke pokreta, a u njegovom nastajanju one skrivene mogućnosti koje, u svakodnevnom životu, ne koristi svjesno. 

Poglavlje "Čovjekova lažna samostalnost" je priča o zapostavljanju tjelesne inteligencije i nesvjesnom potiskivanju emocionalnog i duhovnog  "Ja".

Kada kažem da tijelo svakoga od nas misli, pamti i posjeduje svoju priču, mislim na spoznavanje osjećaja kojim ćete ostvariti dinamičku ravnotežu svojih unutarnjih stanja. Ona uvjetuje i dinamiku vaših svakodnevnih pokreta. Priča tijela je puna iskustava i u njima isprepletenih osjećaja, priča koja pokretom postaje i ostaje njegovo sjećanje. Shvatimo li to tijelo postaje most između prošlosti i svijeta u kojem živimo, te most ka našem utjelovljenom umu i budućnosti koju on sanja. O tome pišem  u poglavlju "Svijest o tijelu".

Tjelesne strukture se međusobno razumijevaju jezikom osjećaja, onim često neizgovorenim i neopisivim, ali svjesno spoznatim stanjima naše duše.

Osnovno pitanje koje sam si  postavila, nastojeći otkriti u sebi puteve svjesne spoznaje i  razumjeti jezik osjećaja  je bilo:

Šta je svjetlosna energija moje svjesne samospoznaje?

Odgovor bi bio misao i osjećaj, ali on za sobom povlači i druga pitanja.

  • Što mi omogućava da ujutro kada se probudim, znam tko sam?
  • Misli li mozak tijelo ili tijelo misli mozak?
  • Osjeća li mozak tijelo ili tijelo mozak?
  • Kada i kako svijest o meni samoj, ta čudesna energija mog postojanja, uđe u mene?

Odgovori na ta pitanja su opisni i još uvijek obavijeni tajnom početka nastajanja univerzuma.

Tek kada sam postala svjesna mogućnosti koje mi mozak svojom nezamislivo velikom djelotvornošću nudi počela sam iskorištavati i usmjeravati njegove mogućnosti.

Poglavlja

  • "Mozak i univerzum misaono- osjetilno- osjećajnog  u čovjeku",
  • "Revolucija u glavi" i
  • "Slobodna volja" su naputci kako misaonono- osjećajno  putovati tijelom i tražiti ono još neotkriveno.

Promatrajući suvremenog čovjeka u svakodnevnom životu spoznala sam da bi on trebao naučiti sanjati svoje postojanje u ovome nemilosrdnom svijetu, trebao se naučiti smijati, osjetiti svoje tijelo u ekstazi emocija koje bi onda pretvarao u misaono blago svojih osjećaja.

  • O tome pišem u poglavlju "Disanje."
  • Poglavljem "Zlatni rez" objašnjavam kako se može osjetiti i usmjeriti životna energija.

Ovom knjigom vam pokušavam poručiti da je

"Svatko kovač svoje sreće",

  • da je matematička elegancija zlatnog reza u svakome od nas,
  • da je univerzum misaono- osjetilno- osjećajnog u nama jedinstven u univerzumu,
  • da je raj naša kinesfera koju nosimo uvijek sa sobom,
  • da je to aura koja nas brani,
  • da jedino iz sebe samoga, možemo spoznati svoju životnu energiju, oblikovati je u kinetičku i pretvarati u snagu koja traje i postaje, istovremeno, beskonačnost, trenutak i vječnost .

Za nas je svijet pojava i stvari u isto vrijeme svijet riječi iz kojih nastaju naše misli o stvarima i pojavama. Pomoću riječi se orijentiramo u svome misaonom svijetu i njima se najlakše sporazumijevamo. Pretvarajući svoja iskustva u pojmove i značenja mi stvaramo svoje metafore, vlastiti jezik simbola kojim se onda služimo. Metafora, upotrebom, postaje znakom kojim se nastavljamo sporazumjevati.

Poglavljem "Ideokinetičke misaone slike i umjeće svakodnevnog pokreta", pokušavam čitatelja uvesti u svijet ideja, tvornicu snova, čudesni svijet maštarija i objasniti mu da su one proizvod njegove dobro usmjerene životne energije.

Ova je knjiga napisana za sve vas koji ste bili na terapiji ili brojnim tečajevima koji se na tržištu "zdravlja" svakodnevno nude, koji ste naučili pojedine vježbe, a u svakodnevici zaboravljate rabiti već naučeno.

Želim vam otvoriti vrata ka spoznaji onih mogućnosti koje uvjetuju daljnje preobražavanje mozga, želim vam reći

  • da mozak nije oponašatelj nego stvaralac,
  • da mozak ne oponaša nego proizvodi uvijek novo vrijeme, trenutak u kojem Vi vašim pokretom trajete.

Misao je stoga najznačajnija i najučinkovitija stvaralačka mogućnost svakoga od nas.

  • Misao je materijalizirani osjećaj,
  • Misao je svjesno doživljena emocija,
  • Misao koja nas prisiljava da nastavimo misliti.
  • Misao kojom stvaramo neverbalni jezik kojim dokučujemo sebe samoga i tijelo kojim živimo

Ta misao me navodi na pisanje o misaonim slikama pokreta, slikama koje onda pamtimo i pohranjujemo u galeriju sjećanja.

No moja je misao spoznatljiva samo u mojem vlastitom tijelu. Vaša u vašem.

Neke procese vezane za ostvarenje umjeća pokreta nije moguće jednostavno objasniti. Zato ova knjiga nije priručnik iz kojeg ćete savjete moći naučiti napamet. Ona vas poziva da samostalno razmišljate, sami razumjevate, osjećate  i sami sebi objašnjavate umijeće pokreta.

Stvorite sami svoje misaone slike i osobni emocionalni jezik. Ubrzo ćete se zahvaliti na tuđim idejama, jer ćete misliti svoje osobne.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Ritmička koordinacija pokreta.