Da, prati se i vodom i sapunom, ali ...
Sama, čista voda ne može odstraniti masti ni mastima slične tvari, ulje, loj, Ijuske i prljavštinu, jer visoki stupanj napetosti graničnih ploha onemogućava omrežavanje. Čista voda omekšava kožu, koja nabubri. Trljanjem se skida prljavi rožnati sloj. Ako se peremo u malo vode, onda se prljavština vraća natrag na opranu kožu i taloži se. Takvim pranjem se prljavština samo seli s jednog mjesta na drugo. To nije oslobađanje od nečistoće. Ni bakterije se ne mogu odstraniti samom vodom. ... bez vode nema čistoće! |
Prema tome vidimo da sapun nije previše pogodan za umivanje.
Pravo, prikladno sredstvo za pranje treba, dakle, biti bez alkalija. Takvo sredstvo je poznato pod imenom sindet (sintetski detergent, sintetski tenzid, kiseli sindet).
Sindet sliči sapunu, ali nije sapun. Neutralan mu je ph i snizuje površinsku napetost između vode i prljavštine. Zbog te snižene površinske napetosti mogu se loj i druge lipolitičke tvari spojiti s vodom u homogenu emulziju tipa ulje/voda, pa zatim odstraniti. U vodenoj otopini djeluje neutralno ili čak blago kiselo što upravo pridonosi očuvanju prirodnoga kiselog plašta kože. Sindeti ne ovise o faktoru tvrdoće vode, a ne vežu se s kalcijevim solima vode, ne izazivaju bubrenjenje kože. Zbog dodatnog sustava povratnog omašćivanja, sindeti ne stvaraju neugodan osjećaj zatezanja kože kao nakon pranja sapunom.
Odgovor na pitanje, dakle, glasi:
Alkalni (obični toaletni) sapuni mogu se upotrebljavati za pranje zdrave kože tijela. Međutim, za pranje osjetljivije kože lica i vrata dolazi u obzir samo kiseli sindet, koji temeljito čisti kožu a čuva prirodni fiziološki plašt kože.
Prim. dr. med. dr. sci. Đurđica Karlić
spec. za kožne bolesti, medicinski kozmetičar
Objavljeno u časopisu Kozmetika broj 1/ 1981.