U organizaciji Grada Splita i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj, u Splitu je nedavno potpisana Povelja o pristupačnosti javnih prostora osobama s invaliditetom. Ova povelja u Hrvatskoj se potpisuje od kraja rujna 2009. godine. Do danas ju je potpisalo 111 od 127 hrvatskih gradova.
Prijavite se za Laboratorij slave 2012.!
Laboratorij slave je natjecanje u izlaganju znanstvenih tema koje mladim znanstvenicima i studentima prirodoznanstvenih i tehničkih fakulteta pruža mogućnost za komunikaciju i popularizaciju znanosti. Prijavite se i sudjelujte u međunarodnom Laboratoriju slave na Festivalu znanosti u Cheltenhamu u lipnju 2012.
A glavnu nagradu za najjači ugriz ikada dobiva...?
...Tyrannosaurus rex! Izumro je prije 65 milijuna godina, bio visok 12 metara i spada među najmoćnije karnivorne predatore svoga vremena. A upravo je postao još moćniji jer mu je pripisana jačina ugriza s kojom se teško može mjeriti bilo koja vrsta u bilo kojem periodu Zemljine prošlosti. Zato nije ni čudo što mu je dana titula „ tiranski kralj guštera" zbog svojih nevjerojatnih ekstremnih osobina.
Autohtona balkanska populacija euroazijskog risa najugroženija
Istraživači Makedonskog Ekološkog Društva (MES) uhvatili su i obilježili mužjaka euroazijskog risa (Lynx lynx). Mladi mužjak, mase 17 kg, nazvan , uhvaćen je u kaveznu zamku na planini Stogovo u zapadnoj Makedoniji. Ovo je druga životinja iz Balkanske populacije koju se prati pomoću GPS ogrlice. U Nacionalnom Parku Mavrovo 14. ožujka 2010. godine uhvaćen je i obilježen prvi balkanski ris, odrasli mužjak nazvan Marko.
Mikroorganizmi razgrađuju plastiku brže no što se mislilo
Iako smo obasipani tvrdnjama kako se plastika, nakon što dospije u okoliš, ne mijenja i da je potrebno tisuće godina da se razgradi, otkriveno je kako pod posebnim uvjetima mikroorganizmi uvelike ubrzavaju proces njezine razgradnje. Zabilježeno je da se velik postotak razgradnje plastike događa u oceanima, i to velikom brzinom, ali posljedice razgradnje nisu bezazlene kako se na prvi pogled čini.
Zaboravljene priče hrvatskih planina
Sretan vam Dan planinara! Povodom toga željela sam napisati nešto o hrvatskim planinama i njihovoj bioraznolikosti, ali mislim da nema smisla pisati o velebitskoj degeniji, mrkom medvjedu ili vuku. Zlokobna bolnica Brestovac, zaboravljeni botanički vrt, kralj - botaničar ili klečke vještice nepoznate su, ali zanimljivije priče od klasičnih pregleda stanja hrvatskih planina i njihove bioraznolikosti. Ako se još umiješa malo slavenske mitologije, eto pravog članka za proslaviti Dan planinara! Stoga uživajte u četiri priče iz planina, a nakon toga pronađite kakav brijeg i malo prošetajte. Godit će Vam.
Kako u Hrvatskoj postupamo s opasnim i neopasnim otpadom?
Prema podacima Agencije za zaštitu okoliša, ukupni prekogranični promet otpadom u kontinuiranom je laganom porastu, s iznimkom 2009. godine kada je uočen blagi pad kao posljedica ekonomske krize i recesije. Praćenjem i kontrolom prekograničnog prometa opasnim i neopasnim otpadom dobiva se uvid u tržište otpada s ciljem razvoja mehanizama za održivo gospodarenje prirodnim resursima, osobito onima čije su količine ograničene.
NAJAVE:
Najugroženije biljne vrste i staništa u Hrvatskoj - predavanje, Zagreb
Okrugli stol o svjetlosnom onečišćenju, Zagreb
Lokalne aktivnosti za uštedu energije i energetsku učinkovitost, radionice
_________________
Molimo Vas da prilikom prenošenja ili obrade teksta uvrstite i izvor (portal Biologija.com.hr) te pridodate link na naslovnicu ili izvorni tekst.
Ukoliko ne želite primati naše tjedne i mjesečne obavijesti, molimo, javite nam se na ovaj e-mail. Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi rada udruge ili portala, želite pisati za naš portal ili samo ostaviti komentar, javite se na kontakt@biologija.com.hr
Srdačan pozdrav!
Jelena Likić, prof. biologije,
urednica portala
Biologija.com.hr
Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti
Mob: 091 2503 903
E-mail: jelena.likic@biologija.com.hr
Web:
www.biologija.com.hr Facebook, Twitter, LinkedIn