Vijesti i članci:
Radi se o skraćenici dugačkog imena konvencije koja se zove Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, a održana je u Washingtonu 3. ožujka 1973. godine. Glavni cilj ove konvencije bio je da se regulira međunarodna trgovina ugroženim vrstama biljaka i životinja te da se ne ugrozi njihov opstanak u divljini. U nedjelju je u Bangkoku započela nova konferencija koju mnogi opisuju kao najvažniju u povijesti.
Metal bez kojeg ne možemo - željezo
Željezo je metal koji je čovječanstvu poznat od pamtivijeka. O tome koliko je drevnim civilizacijama ono bilo značajno govori nam i sama činjenica da je po njemu nazvano i jedno razdoblje povijesti. Željezo se u prirodi pojavljuje najčešće kao mineral magnetit, a u manjim količinama je prisutno meteorno željezo, dospjelo na Zemlju iz svemira, ili kao telursko željezo, odnosno željezo nastalo u Zemljinoj kori. Jasno je da je bez željeza nemoguće zamisliti urbanizaciju, ali je također nemoguće zamisliti ljudski život bez njega.
Ostale vijesti:
Znanstveno je dokazano da je veličina penisa važna - ako ste zlatna krtica (Amblysomus hottentotus). Naime, ženke ove vrste prema veličini spolnog organa mužjaka procjenjuju jesu li mužjaci dovoljno dobri da bi s njima imale potomke.
Nismo zaboravili na pregled vijesti iz stranih medija. Ovaj tjedan su posebno bila zanimljiva istraživanja vezana uz opasnosti od previše vremena provedenog ispred televizora. Osim što nije dobro za djecu, nije dobro niti za odrasle muškarce budući da utječe na kvalitetu sperme. Uz to otkrijte koje smo vam još zanimljivosti pripremili!
Ovo je priča s osmijehom. Širokim kao mlađak mjesec za vedre noći. Mjesec blješti baš kao jaki, bijeli, zašiljeni zubi koje otkriva širok osmijeh. Zašiljeni? Vidi, stvarno, mjesec kao da je iscrtan obrisima očnjaka. Opa, mladi mjesec, očnjaci, pa je li moguće?
Ostali članci:
Anoreksija – poremećaj hranjenja
U Saboru rasprava o Zakonu o zaštiti životinja
Zašto je za dobru liniju važan dobar san
Podarite biljku
Kako bi pokazali da biljke ne moraju nužno biti žive da bi bile lijepe botaničari iz udruge Bioteka odlučili su herbarije prikazati na potpuno nov način, tj. uokviriti ih. Rezultat su „oživljene" biljke u prekrasnim okvirima sa pridodanim latinskim nazivom vrste prikladne za sve vrste životnih prostora.
Brižni roditelji – kako to rade gmazovi
Briga o potomstvu normalan je dio života sisavaca i ptica. Kod nekih vrsta, poput čovjeka, taj period traje veoma dugo. No, i neki gmazovi za koje ovakvo ponašanje nije karakteristično također brinu o svojim mladima. Na koji način i koliko dugo to oni rade, pročitajte u novoj kolumni!
Wild Croatia – istražite hrvatsku divljinu
Što se dogodi kada spojite ljubav prema fotografiji i prirodnim ljepotama Hrvatske? Nastane nevjerojatna priča ispričana kroz internetsku stranicu Wild Croatia. Ovaj jedinstveni portal okuplja istinske ljubitelje prirode i donosi dašak divljine u našu svakodnevicu. Kako je sve počelo, pročitajte u nastavku članka!
Četrdeseta obljetnica reintrodukcije risa u Dinaride
Ovaj tjedan obilježava se 40. obljetnica reintrodukcije risa u Dinaride. Kako je tekla reintrodukcija, kakvo je stanje populacije risa danas te osnovne informacije o biologiji vrste pročitajte u nastavku.
Outside of the box
Bijeg kao način zaštite je najčešća tema koja se provlačila ovaj tjedan kroz znanstvene novosti. Neki bježe od predatora, a neki od ljudi. Ipak, neki ni uz sav trud ne uspiju pobjeći i zato stradaju u velikom broju svake godine. Odgovore na pitanje tko je lovac, a tko lovina pronađite u ovotjednom pregledu članaka iz stranih medija, uz naravno još nekoliko zanimljivih preporuka.
Što se dogodi kada lijekovi završe u prirodi?
Boli vas glava ili zub? Popijete lijek. Imate upalu mišića? Popijete lijek. Koliko su vam puta propisali kojekakve antibiotike? U zadnje vrijeme čini se previše. Prečestu upotrebu najčešće nepotrebnih tableta, sirupa i krema naposljetku osjeća priroda te u konačnici ljudi.
Bioteka pomaže u stvaranju malih znanstvenika - prijavite se!
Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti u suradnji s
Centrom za kulturu Trešnjevka poziva sve osnovnoškolce da nam se pridruže u ciklusu radionica „Bioteka u pokretu!".Saznajte koliko naše biološke radionice mogu biti zabavne, zanimljive i poučne i provjerite možemo li vas pretvoriti u pravog znanstvenika, barem na jedan dan! :)
Brzi pregled članaka s portala Bioteka.hr:
Lisnati morski zmaj„Staklene lignje“ – majstori prikrivanja
Može li srce samo kucati?
Jetra – glavna faca multitaskinga
Jednom nakon stanice - kambrijska eksplozija života
Biljke osvajaju kopno
Zagađenje okoliša bukom
Kako mogu doprinijeti čistijim vodama na planetu?
Morske cvjetnice Jadrana
Koraljni grebeni
Najave:
Poduprite portal koji volite – donirajte za portal Biologija.com.hr!
OKRUGLI STOL Je li Hrvatska spremna za cjeloviti sustav gospodarenja otpadom?
Studentska udruga BEST organizira NATJECANJE MLADIH INŽENJERA - EBEC Zagreb
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi rada udruge ili portala, želite pisati za naš portal ili samo ostaviti komentar, javite se na
kontakt@bioteka.hr
Srdačan pozdrav!
Jelena Likić
___________________
Jelena Likić, prof. biologije,
predsjednica udruge Bioteka
glavna urednica portala
Biologija.com.hr i Bioteka.hr
Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti
Kamenarka 28H
10010 Zagreb
Mob: 091 / 2503 - 903
E-mail:
jelena.likic@biologija.com.hr
Web:
www.biologija.com.hr, www.bioteka.hrFacebook:
Udruga Bioteka; Biologija.com.hr, Bioteka.hrTwitter: Biologija.com.hr, Bioteka.hr
Print only if required