Bioteka-udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti, Zagreb
Portal Biologija.com.hr
Urednica portala: Jelena Likić
Kontakt:
jelena.likic@biologija.com.hrSenzacionalistički članci šire neopravdane strahove među ljudima
Prof. dr. sc. Franjo Plavšić, ravnatelj Hrvatskog zavoda za toksikologiju i antidoping, u intervjuu za portal
Biologija.com.hr govori o kontroli hrane u Hrvatskoj, aditivima, soji, znanstvenom poštenju i kemijskom ratovanju. Doznajte i zašto se pojedinim kemikalijama nestručno pripisuju otrovna svojstva, treba li u mikrovalnoj pećnici zagrijavati plastiku te kako postupiti u slučaju uboda otrovnih životinja. Koja nas znanstvena otkrića čekaju u 2012.?Znanstvena otkrića koja će okupirati naslovnice u 2012. godini mogla bi biti rezultat dugogodišnjih istraživanja u svim poljima znanosti. Hoćemo li konačno dobiti dokaz o postojanju esencijalne čestice koja gradi sav poznati Svemir ili o planetima izvan Sunčeva sustava koji mogu podržati život? Istraživanja na drevnoj DNK započeta 2011. godine mogu nam dati saznanja o mogućim križanjima drevnih ljudi i činjenice o postanku suvremenih ljudi.
Crno tržište u lovu na crvene koraljeMaštate o kupovini nakita od pravih crvenih koralja? Nadamo se da će Vas od tog užitka odvratiti podatak da su istraživači sa Sveučilišta u Barceloni otkrili kako su krivolovci uzrokovali gubitak od gotovo 60 posto biomase poznatog crvenog koralja s područja morskog rezervata koji se nalazi u skupini otoka Medes u Španjolskoj. Kako je na drugim područjima, uključujući i Jadran, zasad možemo samo nagađati.
Mali pauk – veliki mozakJeste li ikada slučajno (ili namjerno) otrgnuli pauku nogu, pokušavajući ga otjerati? Možda ste mu onda otrgnuli i dio mozga. Prema novim istraživanjima znanstvenika s instituta Smithsonian Tropical Research Institute, nekim se malenim paucima mozak „prelijeva" u druge dijelove tijela, pa i u noge.
Biljke kroz mitove i legendeKao neizostavan dio naših života i života naših predaka, biljke su oduvijek imale glavnu ulogu kao hrana, prirodni lijekovi, ogrijevni, građevni ili odjevni materijal, otrovi i ukrasi. Neminovno je stoga da su iz tako važnih uloga proizašle mnoge legende i vjerovanja, a većina tih uvjerenja proizlazi iz nekih istinitih svojstava biljaka.
Kakvo je stanje okoliša u Republici HrvatskojNedavno je Agencija za zaštitu okoliša objavila publikaciju o stanju okoliša u Hrvatskoj. Donosimo vam izvadak iz ove publikacije koja prikazuje stanje bioraznolikosti i staništa, voda, zraka, otpada, poljoprivrede i drugih važnih pokazatelja okoliša u kojem živimo.
Živjelo online učenje!Danas možemo raditi nešto što je prije bilo potpuno nezamislivo - u vlastitom domu gledati događaj koji se odvija na drugom kraju svijeta. To nam je u početku omogućila televizija, ali danas je internet vodeći medij. Ovaj članak napisan je kao „kratki vodič " za internetske stranice na kojima je moguće besplatno slušati predavanja s vodećih svjetskih sveučilišta te za stranice na kojima su, u kratkim prezentacijama, objašnjene teme iz matematike, statistike, fizike, biologije, kemije (onako kako vam to profesori nisu nikad objasnili).
Posteljica se tijekom evolucije pojavila više putaNaše majke se možda ne bi složile, ali rađanje očito nije teško - evoluiralo je kod kralježnjaka čak 132 puta, od toga 98 puta kod gmazova. Dugo se smatralo da je samo jednom tijekom evolucije, kod sisavaca, nastala posteljica, jedinstveni organ koji povezuje majku s potomkom i omogućava mu uzimanje hranjivih tvari iz njene krvi, no čini se da je nastala najmanje dvaput. Jednom kod sisavaca i jednom u neobične afričke gušterice.
Chollima – krilati konj koji je nadahnuo nogometnu reprezentaciju Sj. Koreje Otkriven gen povezan s prekomjernim rastomWeaverov sindrom rijedak je genetički poremećaj otkriven tek 1974. godine. Karakterizira ga prekomjeran rast koji započinje u prenatalno doba i nastavlja se u ranom djetinjstvu. Kosti se razvijaju i sazrijevaju mnogo brže, bolesnici imaju probleme s mišićnim tonusom i zglobovima te nizom drugih simptoma. Znanstvenici su uspjeli identificirati jedan gen povezan s bolešću što bi moglo omogućiti razvitak dijagnostičkog DNK testa i olakšati dijagnozu koja se trenutno bazira isključivo na kliničkoj procjeni.
Moćne kraljevske kobreKraljevska kobra (Ophiophagus hannah) je najveća otrovnica na svijetu. Može narasti do 5.6 metara i težiti oko 9 kilograma. Ova vrsta živi pretežito na području jugoistočne Azije, Indije i južne Kine, malajskog poluotoka, Indonezije i Filipina. Najveća nadmorska visina na kojoj je pronađena je 2000 metara. Njezino stanište uglavnom su kišne šume i ravnice, ali je možemo naći i u degradiranim šumama i mangrovama, a ponekad se vole okupati i u obližnjim rijekama.
_________________
Molimo Vas da prilikom prenošenja ili obrade teksta uvrstite i izvor (portal
Biologija.com.hr) te pridodate link na naslovnicu ili izvorni tekst.
Ukoliko ne želite primati naše tjedne obavijesti, molimo, javite nam se na ovaj e-mail. Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi rada udruge ili portala, želite pisati za naš portal ili samo ostaviti komentar, javite se na
kontakt@biologija.com.hr
Srdačan pozdrav i svako dobro u 2012. godini!
_____
Jelena Likić, prof. biologije,
urednica portala
Biologija.com.hr
Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti
Mob: 091 2503 903
E-mail:
jelena.likic@biologija.com.hrWeb:
www.biologija.com.hr Facebook, Twitter, LinkedIn