Bioteka-udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti, Zagreb
Portal Biologija.com.hr
Urednica portala: Jelena Likić
Kontakt:
jelena.likic@biologija.com.hrPredstavljamo: dobrotvorni koncert "Zemlja risova" uskoro u Karlovcu!
Ris je neizostavan dio velike biološke raznolikosti po kojoj je Hrvatska vrijedna i međunarodno prepoznata te ga je potrebno očuvati. To smatra i Martina Filjak, svjetski poznata pijanistica i ambasadorica zaštite risa u Hrvatskoj, koja će 20. veljače 2012. godine održati koncert u kazalištu Zorin dom u Karlovcu. Cilj dobrotvornog koncert pod nazivom "Zemlja risova" je prikupljanje sredstava za osnivanje Zaklade Martine Filjak putem koje će se podržavati zaštita i istraživanje risa u Hrvatskoj.
Otkrivena zagubljena fosilna zbirka Charlesa DarwinaKao što svaki znanstvenik zna, znatiželja nas vodi divnim stvarima. Posebno je te činjenice nedavno postao svjestan Dr. Howard Falcon-Lang iz centra British Geological Survey koji je u prašnom starom kutku arhiva posve slučajno nabasao na fosilno-geološku zbirku Charlesa Darwina.
Kako spava vaša beba?Čim se rode, majke svoje bebe prinose k sebi i, nježno ih mazeći, šalju im poruku sigurnosti i ljubavi. No u zapadnim zemljama taj se kontakt vrlo brzo nakon rođenja prekida. Novorođenčad tako provodi prve noći u krevetićima bolničkog odjela, daleko od majčinog dodira. Jeste li se ikada zapitali kakve medicinske posljedice ova praksa ostavlja? Barak Morgan, znanstvenik sa Sveučilišta u Cape Townu jest i proveo je istraživanje o bebama koje u prvim danima svojeg života spavaju same.
U svakom žitu ima kukolja!Koliko puta ste čuli ovu poslovicu? Zasigurno mnogo, jer se često koristi kada se želi naglasiti da u nečemu dobrome postoji i nešto loše. Međutim, poslovica ima pravu botaničku podlogu - rezultat je dugogodišnje borbe poljoprivrednika s korovnim vrstama biljaka. U sklopu 19. siječnja, Dana bez korova, donosimo Vam priču o korovu, kukolju i nepravedno proglašenim biljkama „padobrancima".
Govore li dupini "kitovski" u snu?Da su dupini izrazito inteligentni, zna se već godinama. Stara je vijest i da su sposobni svašta naučiti. No najnovija vijest je iznenadila čak i znanstvenike! Dupini, naime, ponavljaju noću ono što čuju tijekom dana! Što to točno i na koji način reproduciraju, pročitajte u nastavku.
Otkrivena dvostruka mimikrija!Nije rijetko u prirodi da životinje imitiraju druge životinje u svrhu svoje zaštite. No koliko je često da mimikrija ide toliko daleko da spoji dvije životinje u suživot s ciljem varanja potencijalnih predatora? U vodama Indonezije po prvi puta je zabilježen slučaj dvostruke mimikrije, odnosno suživota hobotnice i ribe gdje hobotnica imitira otrovne ribe dok se riba pretvara da je krak hobotnice.
U Surinamskim šumama otkriveno 46 novih vrsta!„Znanstvena ekspedicija u jednom od posljednjih svjetskih netaknutih tropskih šuma otkrila je nevjerojatnu raznolikost vrsta i neobično kulturno nasljeđe", izjavili su stručnjaci iz organizacije Conservation International prilikom predstavljanja rezultata studije u jugozapadnom Surinamu. Ekspedicija je rezultirala pronalaskom 1.300 vrsta, od kojih čak 46 vrsta za koje se vjeruje da su nove za znanost.
Ugroženi primati o kojima se malo znaOd prašuma Južne Amerike do Tanzanije, od indonezijskih otoka do planina Vijetnama, primate nemilosrdno love zbog mesa i krzna, ilegalno ih se prodaje kao egzotične kućne ljubimce, lome im tijela zbog tradicionalne medicine, streljaju ih zbog krađe uroda u poljima koja su nekad bila njihov dom. Sve to mnoge od njih dovelo je na sam rub izumiranja. U članku vas stoga upoznajemo s 5 kritično ugroženih neobičnih vrsta majmuna za koje možda nikada niste čuli.
Celer - namirnica za svaki lonacAromatična biljka koja se nerijetko nađe u juhama, salatama i drugim mesnim i nemesnim jelima uzgaja se od davnina kao začinsko bilje. Celer (Apium graveolens) sadrži hranjive i korisne tvari u svim svojim dijelovima: korjenu, stabljici, listovima, pa čak i u sjemenkama. Zbog toga se ne treba čuditi njegovoj širokoj upotrebi u liječenju mnogih bolesti i tegoba. Slijedi priča o celeru.
Opasnost – iPod!Današnje MP3 playere karakteriziraju kristalno čisti tonovi, čak i kod maksimalnog pojačavanja. Slušanje muzike na ovakav način ponekad traje i satima. Iako korisnici takvih uređaja i sami mogu primijetiti promjene sluha nakon dužeg slušanja glazbe, znanstvenici Sveučilišta Tel Aviv smatraju da takvi unaprijeđeni uređaji predstavljaju ozbiljan zdravstveni rizik.
Ostali članci:
Akademik Ivo Šlaus postao predsjednik Svjetske akademije znanosti i umjetnosti Snimljen rijedak primjer spontane igre dupina i kita! Biljke kroz grčku mitologiju Dnevno proizvodimo kilogram otpada! Predator ili partner? Nos zna! Spašavanje kita sa skoliozom! Koliko cestovni promet zagađuje zrak u Hrvatskoj Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav utočište za više od 163.000 ptica močvarica_________________
Molimo Vas da prilikom prenošenja ili obrade teksta uvrstite i izvor (portal
Biologija.com.hr) te pridodate link na naslovnicu ili izvorni tekst.