Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Portali Biologija.com.hr i Bioteka.hr kontakt: behija.salkic@biologija.com.hr
Biologija.com.hr - vijesti i članci
Ljudsko lice borbe s opakom bolešću Danas donosimo malo drugačiju priču od onih kakve ste navikli čitati na našem portalu. Donosimo priču u slikama koja je obišla svijet, priču o svakodnevnoj borbi Jennifer Merendino s rakom dojke. Priču koju su Jennifer i njezin suprug Angelo odlučili podijeliti sa svijetom kako bi dali ljudsko lice ovoj opakoj bolesti. Također, donosimo i kratak intervju s Angelom Merendinom o tome kako je sve počelo i što je sve nastalo iz nečeg tako strašnog i nepravednog.
Vrtlarenje ili ''uradi sam'' aktivnosti produljuju život Vrtlarenje ili ''uradi sam'' aktivnosti mogu smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara te produljiti život i do 30% među ljudima dobne skupine iznad 60 godina, navodi istraživanje objavljeno u časopisu British Journal of Sports Medicine. Prema riječima istraživača, ove rutinske aktivnosti su jednako dobre kao i vježbanje, što je idealno za starije osobe koje često ne prakticiraju aktivno vježbanje.
Pronađeni najstariji fosilni tragovi ptica u Australiji U časopisu Palaeontology objavljena je analiza dva fosilizirana otiska stopala. Prema analizi otisci koji su pronađeni u državi Viktorija (Australija) na nalazištu Dinosaur Cove najvjerojatnije pripadaju pticama koje su živjele za vrijeme perioda rane Krede. To znači da su ovi otisci najstariji poznati tragovi ptica u Australiji.
WWF: Znanost ne podržava povećanje kvota ulova tune Nakon velikog napretka prošle godine, kada su donosioci odluka prvi put pristali da se godišnje kvote ulova plavoperajne tune temelje na znanstvenim podacima, WWF upozorava da će svako povećanje kvote za sljedeću godinu od strane Međunarodne komisije za očuvanje atlantske tune (ICCAT) ugroziti oporavak ove značajne vrste. Organizacije za očuvanje prirode širom svijeta pozivaju ICCAT da ne poveća kvote za ulov plavoperajne tune u sljedećoj godini.
Brazilska Amazona: u 3 godine izgrađeno 50000 km cesta Svake godine između 2004. i 2007. godine u brazilskoj Amazoni izgrađeno je približno 17000 kilometara cesta. Izgradnja cesta veoma doprinosi deforestaciji i gubitku staništa, no još uvijek je slabo poznat način na koji se cestovna mreža razvija.
Jabba Dragi čitatelji, bit ću posve iskrena s vama. Nakon prošlog članka bila sam malo izgubljena. Nisam znala ni kuda ni kamo. Hoću li krenuti s novom serijom ili lijevo-desno-nigdje-moga-stana? Pogledala sam oko sebe u potrazi za nadahnućem i nakon pogleda na vijesti vrlo brzo odlučila beskućnički krivudati. Ali gdje ću prvo? Upalilo je prvi put pa sam opet pogledala oko sebe i pogled mi se zaustavio na svjetlosnoj sablji. Hmmm.
Započeo tjedan bundeva! Sve popularniji običaji rezbarenja bundeva ovaj plod svake jeseni dovode u središte naše pažnje. Traže se maleni, veliki, okrugli ili izduženi oblici... Zapravo, svatko ima svoju viziju idealnog primjerka kako bi od njega napravio svjetleću glavu za ''najstrašniju noć'' u godini. No, kako je počela priča o bundevama i ljudima te zašto su bundeve puno više od strašnih svjetlećih glava, otkrijte u članku!
Anđeo ili demon – može li invazivna vrsta imati pozitivan utjecaj? Može li invazivna vrsta biti korisna za određenu regiju? Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Hymenoptera Research pokušava odgovoriti na to pitanje kroz proučavanje aktivnosti i distribucije jedne vrste pčela (Braunsapis puangensis) na Fidžiju te istraživanja njezine povezanosti s invazivnom vrstom tratinčice.
Zašto životinje bježe u podzemlje? Podzemni okoliš predstavlja mnoge izazove za preživljavanje – stalna tmina, visoka vlažnost zraka (80 - 100%), malo hranjivih izvora tvari, a i zrak u mnogim podzemnim staništima često sadrži mješavinu plinova koja je pogubna za svako biće koje nije prilagođeno takvim uvjetima. No, bitna odlika podzemnih staništa su stabilni okolišni uvjeti s minimalnim promjenama temperature, tlaka zraka i koncentracije ugljikovog dioksida. Stoga se ondje može pronaći uistinu raznoliki živi svijet, izvrsno prilagođen takvim okolišnim uvjetima.
I dalje nema tragova prisutnosti HIV virusa kod trogodišnje djevojčice Trogodišnjakinja iz Mississippija rođena s HIV virusom i dalje je dobro i bez aktivne infekcije, a prošlo je već 18 mjeseci od posljednjeg tretmana lijekovima. Novi izvještaj objavljen jučer u časopisu New England Journal of Medicine daje detalje o liječenju te potvrđuje rezultate koji su predstavljeni još u ožujku ove godine - ovo je prvi dokumentirani slučaj remisije HIV-a kod djeteta.
Na pulsku tržnicu dolaze po povrće, voće i znanje Pulska Zelena tržnica s radom je počela početkom srpnja. Tri mjeseca kasnije, posjete ekološkim proizvođačima ne jenjavaju jer ondje se ne kupuje samo zdrava hrana nego i dobiju savjeti o ekološkom uzgoju i receptima.
Kako biljke znaju koliko je sati? Uz pomoć šećera. Barem tako tvrde znanstvenici u novom istraživanju objavljenom jučer u časopisu Nature. Biljke, kao i životinje, imaju 24-satni unutarnji sat poznat pod nazivom cirkadijalni ritam. Ovaj biološki sat daje biljkama urođenu sposobnost da mjere vrijeme, čak i kada nije prisutna svjetlost. Primjerice, biljke ne reagiraju na izlazak Sunca, već znaju da će se ono pojaviti te svoju biologiju prilagođavaju prema tome. Ova sposobnost praćenja vremena daje biljkama važnu kompetitivnu prednost te je neophodna u biološkim procesima poput cvatnje, otpuštanja mirisa i pomicanja listova.
Opisano 85 novih vrsta kukaca Kolika je raznolikost kukaca znanstvenici su pokazali u još jednom radu objavljenom u časopisu ZooKeyes gdje su opisali nevjerojatnih 85 novih vrsta koje pripadaju rodu Baconia. Ovaj rod kornjaša je poznat po svojoj zanimljivoj obojenosti te bizarno spljoštenom obliku tijela. Zahvaljujući novim vrstama rod Baconia sada broji ukupno 119 vrsta.
Kesten – omiljen plod jeseni U hirovitoj jeseni uživamo već punih mjesec dana, a sada već polako počinjemo uživati i u njezinim plodovima. Jedna od najpopularnijih jesenskih zvijezda polako se uvlači u naše domove - kesten je konačno ponovo stigao!
Pokrenuta službena internetska stranica udruge Bioteka! Kao da nam dvije nisu dosta, udruga Bioteka odnedavno je bogatija za još jednu internetsku stranicu. Radi se o službenoj stranici udruge na kojoj se nalaze sve važne informacije o aktivnostima i projektima, kao i niz drugih informacija o udruzi.
Bioteka.hr - vijesti i članci
Prve šume uzrokovale su veliko izumiranje - u moru! Prve šume omogućile su životinjama i drugim biljkama da osvoje do tada beživotna kopnena područja. Utjecale su na atmosferu, padaline i stijene, te su uzrokovale jedno od pet najvećih izumiranja u povijesti Zemlje...
Onečišćenje zraka može spriječiti padanje kiše Ono je vrijeme u godini kada promatramo nebo očekujući kiše jesenje. U Aziji očekuju monsune, ali stanovnici onečišćenih gradova možda ne dočekaju kiše koje oni donose. Izraelski znanstvenici otkrili su kako onečišćenje zraka može spriječiti padanje kiše.
Kaspijsko jezero - najveće jezero na svijetu! Većini nas Kaspijsko jezero je poznato sa satova geografije kao „crta razgraničenja“ između dvaju kontinenata - Europe i Azije. No, je li ti poznata činjenica da je to ujedno i najveće jezero na svijetu? Na njegovim obalama smjestilo se, ni manje ni više, nego čak 5 država! Na geografskoj karti potraži koje su to države!
Dođi na radionice "Bioteka u pokretu"!
Poštovani mali i veliki čitatelji našeg potala Bioteka.hr, velika nam je sreća i zadovoljstvo obavijestiti kako se Bioteka uselila u svoj službeni prostor! Ovime smo, osim našeg lijepog uredskog prostora, dobili i prostor za naše radionice ''Bioteka u pokretu!''.
Pojmovi tjedna:
TOKSIKOLOGIJA
FLOEM
KARIOTIP
KARIOGRAM
Najave:
IZLOŽBA ''Dr. Josip Kalasancij Schlosser vitez Klekovski'', Zagreb
MANIFESTACIJA Pazi što jedeš, Pula
SMOTRA SVEUČILIŠTA U Zagrebu
KONFERENCIJA Obnovljiva energija/ Obnovljiva kultura, Zagreb
Poduprite portale koje volite - donirajte za portale Biologija.com.hr i Bioteka.hr!
Molimo Vas da prilikom prenošenja ili obrade teksta uvrstite i izvor (portal Biologija.com.hr ili Bioteka.hr) te pridodate link na naslovnicu ili izvorni tekst.
Srdačan pozdrav! Behija Salkić, magistra eksperimentalne biologije, izvršna urednica portala Biologija.com.hr urednica kategorija Moja Zemlja i Okoliš na portalu Bioteka.hr Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Sjedište: Kamenarka 28H, 10010 Zagreb Ured: Okićka 7, 10000 Zagreb
Mob: 095/2911-984 E-mail: behija.salkic@biologija.com.hr
|