Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Portali Biologija.com.hr i Bioteka.hr kontakt: behija.salkic@biologija.com.hr
Biologija.com.hr - vijesti i članci
Lavovi u Zapadnoj Africi na rubu izumiranja Jeste li znali da je populacija lavova u Africi danas pala na manje od 35000 jedinki, odnosno danas zauzimaju samo 25% (četvrtinu!) svog nekadašnjeg teritorija. Posebno su ugroženi lavovi u Zapadnoj Africi koji su na rubu izumiranja.
Svaki sedmi student probao je supstance za lakše učenje Američka i europska istraživanja pokazala su kako studenti koriste lijekove na recept ili nedozvoljene supstance za poboljšanje svojih kognitivnih sposobnosti. Kako bi utvrdili jesu li i švicarski studenti dio tih statistika, znanstvenici sa Sveučilišta u Zurichu i Baselu proveli su istraživanje na tri sveučilišta u Švicarskoj. Studija je uključila 6275 studenata, prosječne starosti od 23 godine.
Sunce za snižavanje krvnog tlaka
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Investigative Dermatology navodi kako izloženost kože Sunčevoj svjetlosti može pomoći u smanjivanju krvnog tlaka te na taj način utjecati na smanjenje rizika od srčanog i moždanog udara. Naime, istraživanje je pokazalo kako Sunčevo zračenje mijenja razine dušikovog monoksida (NO), male signalne molekule u koži i krvi te na taj način utječe na snižavanje krvnog tlaka.
Broj invazivnih vrsta sve je veći
Na popis invazivnih vrsta u Republici Hrvatskoj dodane su još dvije morske vrste - srebrnopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus) i crvena alga (Lophocladia lallemandii). Kako navodi Baza podataka i pokazatelja stanja morskog okoliša, marikulture i ribarstva, njihov nalazak zabilježen je u južnom dijelu Jadrana 2012. godine.
Čimpanze gestikuliraju kako bi locirale hranu
Novo istraživanje koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta u Georgiji (SAD) otkriva kako su čimpanze sposobne međusobno gestikulirati prilikom potrage za hranom. Istraživanje o ovom obliku komunikacije među čimpanzama objavljeno je u časopisu Nature Communications.
Novi klimatski ciljevi do 2030.
Europska komisija predložit će u srijedu državama članicama da smanje emisiju stakleničkih plinova za najvjerojatnije 40 posto do 2030. u odnosu na razinu iz 1990. te da na 27 posto povećaju udio obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji na europskoj razini.
Pravilan ritam spavanja je izuzetno važan
Istraživanje objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciencesotkriva kako se dnevni ritam naših gena remeti ukoliko dođe do pomaka u vremenu koje provodimo spavajući. Čak 97% gena prestaje biti sikronizirano kada se poremeti normalan ritam spavanja te ti rezultati objašnjavaju zašto se tako loše osjećamo zbog jet laga ili kada radimo u noćnim smjenama.
Daždevnjaci mogu pomoći u predviđanju zdravlja šuma Šumski daždevnjaci su maleni vodozemci koji žive na vlažnim šumskim staništima diljem svijeta. Često su važna karika u šumskim hranidbenim lancima te veličina njihove populacije i brzina kojom se oporavljaju od većih poremećaja na staništu može pomoći u predviđanju zdravlja šumskih ekosustava. U istraživanju provedenom na Sveučilištu u Missouriju (SAD) znanstvenici su utvrdili kako su populacije daždevnjaka pokazatelj kvalitete šumskih staništa te mogu pomoći u predviđanju kako se šumski ekosustavi oporavljaju od sječe drveća.
Morski čovik ''Morski čovik'' svojim velikim toplim očima privukao je pažnju pojavivši se pred licem objektiva prije nekoliko godina. Napokon je za široke mase riješeno pitanje - morski čovik je ipak na Jadranu - i nikada nije odselio.
Kako su Europljani razvili toleranciju na laktozu
Tijekom odrastanja smo redovno pili mlijeko, a roditelji su nam često govorili kako je mlijeko jako zdravo. To je naravno i istina, prepuno je nutijenata poput kalcija i drugih minerala, vitamina (uključujući i vitamin D), proteina, masti i šećera u obliku laktoze. Većina ljudi europskog podrijetla i u odrasloj dobi može piti mlijeko, dok ostatak svijeta to baš i ne može budući da nemaju razvijenu toleranciju na laktozu. Drevna DNA iberskih farmera otkriva kako široko prihvaćena evolucijska teorija o apsorpciji kalcija nije jedini razlog zašto su Europljani razvili toleranciju na mlijeko.
Bioteka.hr - vijesti i članci
Mali ekolozi – velike nagrade: tko je prošao u drugi krug? Poštovani učitelji/ice, ravnatelji/ce, učenici/e i svi ostali znatiželjnici! Stigao je dan kada objavljujemo rezultate prvog kruga natječaja ''Mali ekolozi – velike nagrade!''.
Australija Legende o Australiji kao nepoznatoj južnoj zemlji (latinski Terra Australis Incognita) potječu još iz doba Rimljana, a sam kontinent otkrio je danski pomorac Willem Janszoon početkom 1606. godine. Mnogo prije dolaska Europljana kontinent su naseljavali narodi koji potječu iz jugoistočne Azije. Ukoliko ste mislili da čarobnjakova zemlja Oz ne postoji, varate se - Australija se uobičajeno naziva Oz, a njeni stanovnici Australci se u engleskom govornom području popularno nazivaju Aussie.
Kako nastaje snijeg u boji? Crveni snijeg, zeleni snijeg, narančasti snijeg… Možda mislite da izmišljam, ali uistinu postoji snijeg u boji! Osim žutog snijega, za koji sam prilično sigurna da znate kako može nastati, u ovom zimskom članku upoznat ćemo vas s razlogom snježnog šarenila.
Vijesti iz udruge Bioteka
Poziv na ciklus predavanja dr.sc. Irene Petak
Dragi naši prijatelji i čitatelji, pozivamo vas na ciklus edukativnih predavanja vezanih uz ponašanje i dobrobit životinja koja će u prostorijama udruge Bioteka održati dr.sc. Irena Petak.
Otvorene znanstvene rođendaonice u Bioteki!
Za sve znatiželjne osnovnoškolce Bioteka je osmislila zabavne rođendaonice u našim prostorima! Ukoliko imate djecu osnovnoškolskog uzrasta i želite njima i njihovim prijateljima priuštiti drugačiji rođendan, na pravom ste mjestu. Znanstvena rođendaonica omogućit će učenje kroz zabavu, otkrivanje svijeta znanosti s jednostavnim pokusima koji Vaši malci mogu sami napraviti i važnije – razumjeti, a sve to uz zabavu, timski rad te šarenilo rođendanskog ugođaja.
Najave:
Noć muzeja 2014.
PROMATRANJE PTICA u Posebnom ornitološkom rezervatu Crna Mlaka
Molimo Vas da prilikom prenošenja ili obrade teksta uvrstite i izvor (portal Biologija.com.hr ili Bioteka.hr) te pridodate link na naslovnicu ili izvorni tekst. Srdačan pozdrav! Behija Salkić, magistra eksperimentalne biologije, izvršna urednica portala Biologija.com.hr urednica kategorija Moja Zemlja i Okoliš na portalu Bioteka.hr Bioteka - udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Sjedište: Kamenarka 28H, 10010 Zagreb Ured: Okićka 7, 10000 Zagreb
Mob: 095/2911-984 E-mail: behija.salkic@biologija.com.hr
|