Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
981
OD 14.01.2018.PUTA
TIPOVI I PRINCIPI MASAŽE
Učestalost provođenja tretmana ublažava mišićnu napetost i omogućuje kontinuiran rad krvožilnog sustava. Oslobađa negativnu energiju, rasterećuje umor i pruža normalan dotok kisika i hranjivih tvari do svake i najmanje stanice. Stimulira rad unutarnjih organa, pa tako i rad probavnog trakta, djeluje na psihu i nesanicu! Tretmanima se smanjuje bol. Bol u vratnom dijelu, leđima i glavi koja se često očituje kroz niz drugih senzacija, uzrokuje velike smetnje, a mnoge od nas dovodi u zabludu da se radi o mnogo težim problemima.
Masažom, tom prirodnom jedinstvenom tehnikom, dovodimo tijelo u prirodnu ravnotežu!
Bez obzira na to o kojoj je tehnici masaže riječ, njezin učinak mora biti tjelesno i duhovno rasterećenje i duboka relaksacija.
Izazvani dodirom, milijuni receptora u koži šalju signale mozgu koji reagira poticanjem lučenja endorfina, hormona sreće i dobrog raspoloženja. Upravo zato masaža snažno djeluje na živčani sustav jer smiruje nervozu i smanjuje razinu štetnih (stresnih) hormona u organizmu.
Znamo da je stres, jedan od pratećih problema današnjice od kojeg patimo gotovo svi, ujedno i uzrok mnogih zdravstvenih problema i bolesti u kojima prednjače bolesti hormonalnog i srčano-žilnog sustava. Stoga je masaža odličan prirodni put za rješavanje stresa i prevenciju mnogih bolesti.
Višestruko pozitivno djelovanje
Masažom se poboljšava krvotok, iz lojnih i znojnih žlijezda istiskuju se sekreti, smanjuju se potkožne masnoće i jastučaste nakupine, poboljšava se izmjena tvari, tj. ubrzava dotok hranjivih tvari u tkiva, pojačava oksigenacija tkiva i otjecanje limfe, zbog čega koža dobiva jači tonus, postaje elastičnija te izgleda zdravije i mladenačkije.
O stanju mišića, koji pokreću naše tijelo, uvelike ovise držanje i izgled. Masaža utječe na njih tako da se rastežu i skupljaju, pa postaju čvršći, a ujedno i opušteniji, jer masažom uklanjamo nakupine mliječne kiseline koje dovode do grčeva i bolova u mišićima. Uz to, masaža potiče i olakšava probavu te predstavlja veliku pomoć kao nadopuna, ali i jedan od načina tretiranja određenih stanja.
Različite tehnike za isti cilj
Masaža se može izvoditi ručno ili pomoću određenih aparata. Ona pomoću aparata nadopunjuje i podržava ručne metode, a može se koristiti i naizmjenično, ovisno o samom konceptu tretmana. Ovisno o potrebi i željama klijenta, masažom možemo tretirati cijelo tijelo ili samo pojedine djelove (parcijalna masaža).
Klasična masaža
. Njezin učinak postiže se kombinacijom tehnike laganog dodira, trljanja, gnječenja, lupkanja i trešnje. Masaža počinje laganim glađenjem mišića koje dovodi do opuštanja, a potom se pokreti pojačavaju i pripremaju tijelo za jače postupke kojima se obrađuju svi dijelovi tijela, počevši od perifernih, tj. nogu.
Vrlo je bitan i sam ambijent u kojem se masaža izvodi, koji treba odisati mirnoćom i skladom. Učinak masaže svakako upotpunjavaju mirisne esencije koje opuštaju duh i tijelo. Iz ove tehnike vremenom su se razvili različiti stilovi, od kojih se većina i danas upotrebljava.
Medicinsko-sportska masaža
Uz nju se često veže pojam jake i bolne masaže što u pravilu i jest, ali trebamo znati da ne mora biti nužno bolna nego je treba prilagoditi stanju klijenta. Ovom se tehnikom obrađuje cijelo tijelo, a krajnji joj je cilj postizanje duboke dekontrakcije, tj. opuštanja mišića.
Djeluje se na velike mišićne grupe s ciljem reaktivacije krvotoka, postizanja reorganizacije mišićnog tonusa i neuro-mišićne distenzije. Oslobađajući mišiće napetosti poboljšavamo mobilnost zglobova, a time omogućujemo normalnu funkciju određenih dijelova tijela.
Učinak sportske masaže duboka je relaksacija, jer osim mišićne dekontrakcije dolazi i do stimulacije živčanog sustava praćenog osjećajem topline.
Aromaterapijska ili aroma masaža
Sama tehnika masaže treba biti u skladu s djelovanjem izvornog eteričnog ulja. Umijeće aromaterapeuta i dobre masaže leži u dobrom izboru eteričnih ulja čije mirisne note klijentu trebaju izazvati osjećaj ugode, pobuditi njegova osjetila i biti u potpunosti prilagođena njegovim potrebama.
Kod aroma masaže treba se poštovati pravilo da se nikad ne miješa više od pet vrsta eteričnih ulja, jer bi to dovelo do poništenja korisnih supstancija i svakako neugodna i neželjena mirisa. Treba reći i da se izvorna eterična ulja nikad ne nanose izravno na kožu (osim ulja lavande), nego se miješaju s tzv. baznim uljem (npr. maslinovim, bademovim, jojobinim ili suncokretovim).
Cilj joj je opuštanje, ljepota i osjećaj zadovoljstva samim sobom. Koristi se uz razne tehnike masaže, od klasične do masaže vrućim kamenjem.
Klasična i aromamasaža kod mene je ista jer se radi u skladu sa pravilima aromaterapije!
Piling masaža
Izvodi se utrljavanjem himalajske soli pomiješane s baznim i eteričnim uljima koja se biraju individualno. Od pokreta dominira lagano glađenje I trljanje da bi se postigao što bolji učinak ulja I soli. Dolazi do širenja pora pri zagrijavanju tijela što omogućava dermalnu penetraciju velikog broja minerala koji se nalaze u himalajskoj soli. Rezultat je glatka i podatna koža nahranjena mineralima a lišena odumrlih stanica.