Mindfulness je, dakle, mentalna vještina koja se može definirati i kao vrsta meditacije u kojoj se osoba usredotoči na intenzivnu svjesnost onoga što osjeća u trenutku, bez tumačenja ili prosuđivanja. Cilj je osjetiti i osvijestiti svaku pojedinu emociju.
Pomnost je kognitivna vještina, koja se obično razvija meditacijom, održavanja metapažljive svijesti o sadržaju vlastitog uma u sadašnjem trenutku. Pomnost proizlazi iz satija, značajnog elementa hinduističke i budističke tradicije, a temelji se na tehnikama zen, vipassana i tibetanske meditacije.
Mindfulness je, ukratko, skup tehnika i vještina koje nam omogućuju da upravljamo svojom pažnjom. Radi se o potpuno znansvenom pristupu meditaciji, određenim tehnikama disanja i mentalnim alatima koji dokazano poboljšavaju kvalitetu života modernog čovjeka.
Drugim riječima – mindfulness nije znanstvena fantastika, nego znanost!
Kako mindfulness definiraju riječnici:
“Stanje pojačane ili potpune svjesnosti vlastitih misli, emocija ili iskustava, iz trenutka u trenutak”
“Svjesnost vlastitog tijela, uma i osjećaja u sadašnjem trenutku, kako bismo stvorili osjećaj mirnoće”
“Mindfulness je psihološki proces usmjeravanja pažnje na unutrašnje i vanjske događaje u sadašnjem trenutku, a razvija se meditacijom i drugim vježbama”
Sinonimi: pozornost, budnost, pomnost, koncentracija, svjesnost, usmjeravanje, entuzijazam, upravljanje, motrenje, obzir, brižnost, revnost….
Kako mindfulness definiraju stručnjaci:
“Mindfulness je stanje aktivne i otvorene usmjerenosti pažnje na sadašnji trenutak”
“Mindfulness je čin intenzivne svjesnosti onoga što doživljavamo i osjećamo u svakom trenutku – bez tumačenja i prosudbe”
The University of California, Berkeley
“Mindfulness je održavanje svjesnosti o našim mislima, emocijama, tjelesnim osjetima i okruženju, iz trenutka u trenutak”
“Mindfulness je temeljna ljudska sposobnost da budemo u potpunosti prisutni, svjesni činjenice gdje smo, što radimo, bez pojačane reaktivnosti na događaje oko nas”
Kako mindfulness funkcionira?
Sad kad smo saznali što je to mindfulness i što njime možemo postići, vrijeme je da saznamo kako to funkcionira u stvarnom životu. Viktor Frankl, čuveni neurolog, rekao je:
“Između podražaja i reakcije, postoji prostor. U tom prostoru leži naša moć da odaberemo svoju reakciju. I u našoj reakciji sadržan je naš rast i razvoj, kao i naša sloboda.“
Mindfulness tehnike nam daju moć da sami odabiremo kako ćemo reagirati na događaje koje nam život nosi. Nemamo uvijek kontrolu nad onime što nam se događa, ali uz određene alate možemo naučiti kontrolirati vlastite reakcije na te događaje i regulirati do koje mjere će oni utjecati na nas.
Za početak, uzmimo za primjer jedan negativan događaj – recimo da nam je šef uputio neugodan komentar pred kolegama. Taj događaj će na nas zasigurno odmah negativno utjecati i to je u potpunosti razumljivo i sasvim normalno. No, koliko će se dugo taj negativan osjećaj zadržati, to ovisi o nama. Takav događaj nas može opterećivati tjednima ili čak mjesecima, izazivati stres svaki dan čim dođemo na posao, a može i trajno narušiti odnos s ljudima koji su bili prisutni. S druge strane, taj događaj može biti i konstruktivan, čak i pozitivan ako znamo regulirati svoje emocije i osvjestiti tjelesne podražaje koji kontroliraju našu reakciju.
Ako se pak radi o pozitivnom događaju kao što je promaknuće ili povišica, situacija je obrnuta. U trenutku kad nam se povisila plaća ćemo zasigurno biti sretni i ponosni. No, možda ćemo se već isti dan pitati je li povišica bila dovoljna, početi uspoređivati novu plaću s kolegama ili poznanicima u istoj industriji i na kraju se taj pozitivan događaj vrlo lako pretvori u nešto što nam izaziva stres i brigu. Mindfulness ne pomaže samo da bolje reagiramo na negativne događaje, već nam omogućuje da pozitivni događaji budu još bolji, da njihov pozitivan utjecaj na nas traje duže i bude još jači.
Drugim riječima, mindfulness može znatno ublažiti negativne emocije, a pojačati one pozitivne. Ako naučimo mindfulness tehnike, jednostavno se možemo osjećati bolje nego što bi se osjećali bez njih. Upravo iz tog razloga mindfulness poboljšava kvalitetu života i čini nas sretnijima te nam daje veću kontrolu nad vlastitim životom.
Ovo su samo neki od znanstveno dokazanih benefita mindfulnessa:
Rast regija mozga zaduženih za više moždane funkcije – povećanje fokusa i pažnje
Zaštita od oštećenja DNA povezanog sa starenjem
Poboljšanje općeg zdravstvenog stanja – manje stresa, burnouta, anksioznosti
Veća učinkovitost na poslu i bolja akademska postignuća
Poboljšani imunitet
Poboljšanje socijalnih vještina i međuljudskih odnosa
Smanjenje simptoma anksioznosti, depresije, zabrinutosti
Kako prakticirati mindfulness?
Mindfulness nije ništa drugo nego vještina koju treba naučiti i savladati. Kroz godine sam prošla brojne mindfulness edukacije, pročitala stotine knjiga, sudjelovala na konferencijama diljem svijeta, organizirala fokus grupe i istraživanja za razne skupine ljudi (liječnike, medicinske sestre, menadžere…). Zatim sam uzela sve što sam naučila, odabrala samo najbolje segmente, sve to objedinila i pretvorila u jednostavan Mind Body Lab online tečaj koji je pristupačan svima.
Ukoliko želite naučiti kako biti sretnija osoba i reducirati stres u svom životu, sve što trebate je slijediti jednostavne video-vježbe i pratiti program onako kako je postavljen. Garantiram vam da, ako se držite programa i ako implementirate naučene tehnike u svoj život, možete poboljšati svoju kvalitetu života već za nekoliko tjedana.
Tko je dr.sc. Branka Novosel?
U Hrvatsku je dovela znanstvene programe koji omogućavaju učinkovitiji rast djece i odraslih. Osim što već 26 godina vodi školu stranih jezika u Samoboru i u Hrvatsku je dovela ALOHA Mentalnu aritmetiku, Branka Novosel je edukatorica koja je među prvima u Hrvatskoj prepoznala važnost prakticiranja mindfulnessa za djecu i odrasle. Predmet njenog znanstvenog interesa je neuroedukacija – kako najnovije znanstvene spoznaje o funkcioniranju mozga prenijeti u škole i učionice. Educirala se u različitim mindfulness metodama, nakon čega je napravila komparativnu analizu različitih pravaca u mindfulnessu, te osmislila program mindfulnessa Mind Body Lab za polaznike od predškolske dobi do programa za menadžere.