Mudrost se stječe kad uronimo duboko u nepromjenjivo blaženstvo Sebstva, s onu stranu nestalnosti uma. Na koncu, želju za plodovima djelovanja prati jedino tuga.
Nitko ne traži tugu, svi traže samo radost. Ali oni koji znaju da je tuga interludij između dvije radosti, a radost interval između dvije tuge, nastojat će održavati stanje u kojem ih neće uznemiriti niti žestoka ni dobrohotna oluja! To stanje ravnovjesja je najpoželjnije. To je ono što se zove nirvana, kad je um u savršenom ravnovjesju, ne podliježući udarcima sudbine, dobrim ili lošim. Jer on zna da nema prava suditi, bilo da je ono što se događa dobro ili loše, korisno ili štetno.
Samadhi je stanje trajne, maksimalne mentalne ravnoteže – nedirnute parovima suprotnosti – koja omogućuje višoj svijesti da se objavi. Blaženstvo se rađa u atmanu koja je iznad uma i intelekta. Ljudska bića se sastoje od različitih integriranih «tijela». Dakako, mi imamo fizičko tijelo, ali se također izražavamo putem emotivnih, mentalnih i intelektualnih prijenosnika. Te se forme razlikuju po finoći. Najeteričniji i univerzalan prijenosnik je atman.
Samadhi nije nedjelatno stanje u kojem čovjek gubi kontrolu nad svojim vlastitim sposobnostima. Naprotiv, to je postizanje više svijesti, koja stavlja čovjeka u suglasje s realnošću oko njega
.. Poput njihala koje se umirilo, um prestaje oscilirati između krajnosti. Svijest je doživljaj bez pretjeranih reakcija i sudova. To je stanje mentalnog ravnovjesja, koje čovjeku omogućuje uzdići se iznad mentalnog područja na više razine. Kad um više ne reagira na privlačnosti i odbojnosti, prirodno blaženstvo Božanske svijesti neometano sjaji
Pojam nirvana znači «bez zraka», možda da se naglasi da je pojedinac izvan utjecaja vjetra promjene – ili «napuhan» egom
. Mudar čovjek kontrolira svoj um, umirujući reakcije na vanjske okolnosti. Na tužne jednako kao i na radosne stvari može se gledati s nevezanošću. Ne bismo trebali sebe previše unositi u traženje svjetovnih pobjeda.
Parovi suprotnosti, poput boli i ugode, doživljavaju se i zamjećuju bez mentalne averzije ili simpatije. Samadhi proizlazi iz unutrašnjih disciplina, a ne reakcija na vanjska zbivanja.
Atman se najbolje može opisati kao bitak, blaženstvo i svijest. Ali to je ona čista svijest u kojoj Bog prebiva unutar nas. Atman prebiva s onu stranu razuma ili konceptualnog mišljenja. Kroz duhovne vježbe mi stječemo svijest te unutarnje božanske srži. Savršeno ravnovjesje uma, samadhi, je stanje u kojem je um pobijedio svoju uobičajenu ćudljivost i postao transparentan prema atmanu. Kad um nije zapreka za višu svijest, može se reći da prebivamo u samadhiju.
Cilj duhovne discipline je spoznati našu istovjetnost s univerzumom. Onda smo van utjecaja vanjskih događanja, u stanju nirvane
.
Girija