Svetkovine
Određenog dana koji se nalazi pod povoljnim znamenjem zvijezda, građani neka se okupe u hramu boginje Sara vati. Tamo neka se nadmeću u vještini pjevači i ostali umješnici koji su možda odnedavna pristigli u grad, a narednoga dana treba ih nagraditi. Potom, neka ih ili zadrže ili otpuste, već prema tome je li se okupljenima svidjelo njihovo prikazivanje ili nije. Skup građana neka postupa složno, kako u vremenima nedaća tako i u vremenima napretka, a uz to je dužnost građana da budu gostoprimljivi prema tuđincima koji se mogu zateći među njima. Ovo neka se primjenjuje i prilikom svih ostalih svetkovina koje se održavaju u čast drugih bogova.
Društvena sijela i posijela
Kad ljudi iste dobi, sklonosti i darovitosti, s ljubavlju prema istim razonodama i s jednakim obrazovanjem, zasjednu u društvu s milosnicama, ili u zboru građana ili u boravištu jednoga od njih, i zapodjenu prijatan razgovor, to se zove sjedjeti u društvu ili sijeliti. Najbolja je zabava na sijelima dovršavanje stihova koje su drugi započeli i međusobno okušavanje u raznim vještinama. Na takvim sjedeljkama velika se počast ukazuje ženama koje su lijepe, koje vole iste stvari kao i muškarci i u kojih je moć da privuku pažnju na sebe.
Zabave gdje se toče pića
Muškarci i žene neka se sastaju po kućama i neka piju. Muškarci neka u takvim zgodama nukaju milosnice da piju, a potom neka i sebi nataču od pića kao što su madhu, aireja, sara i asaya, kojih je ukus gorak i trpak; ili neka piju napitke koji se prave od kore drveća, divljih plodova i lišća.
Odlaženja u vrtove ili na izlete u prirodu
Prije podne, kad se odjenu, muškarci neka odjašu do vrtova u pratnji milosnica i slugu. I kad ondje obave sve dnevne dužnosti i kad se do mile volje naužiju prijatnih razonoda kao što su borbe pijetlova, prepelica i ovnova, ili neki drugi prizori, neka se poslije podne otpute kući na isti način, noseći sobom bokore cvijeća, itd.
Ovo isto, vrijedi i za ljetno kupanje u vodama odakle su prethodno istjerane opake i opasne životinje i koje su sa svih strana ograđene.
Ostale društvene zabave
Noćno igranje kocke, šetnje po mjesečini. Održavanje svetkovine u čast proljeća. Branje izdanaka i plodova manga. Blagovanje lotosovih vlakana. Blagovanje mladih kukuruznih klipova. Izlet u šumu u vrijeme listanja mladog zelenila. Udakašvedika ili igranje u vodi. Uzajamno ukrašavanje cvijećem stabala. Međusobno gađanje cvjetovima drveta kadamba, i još mnoge druge razonode, bilo da ih znaju u cijeloj zemlji ili pak samo u jednom kraju. Neka se građani vazda razonode takvim i sličnim igrama.
Sve pobrojane zabave građani neka izvode u društvu kakve milosnice, ili ih može priredili sama milosnica u društvu svojih dvorkinja i građana.
Pithamarda je čovjek neimašan, sam bez ikoga svoga, a jedina mu je imovina njegova malika, pjenušava tvar i crvena odjeća; to je čovjek koji potječe iz dobra kraja i koji je vješt svim umijećima, a zato što druge poučava u tim umijećima, on je rado viđen u društvima građana i domovima milosnica.
Vita je čovjek koji uživa sve blagodati bogatstva, koji je zemljak građanima s kojima se druži, u kojega su vrline kućedomaćina, koji je oženjen i koga se dočekuje s poštovanjem u skupovima građana i domovima milosnica; on zarađuje kruh služeći građanima i milosnicama.
Vidušaka (također i Vaišaka, ili onaj koji nasmijava) čovjek je vješt samo nekim umijećima, šaljivac je i uživa sveopće povjerenje.
Ove osobe su posrednici prilikom svađe i pomirbe između milosnica i građana.
Posrednice mogu biti i prosjakinje, žene kojima je obrijana glava, puštenice i stare bludnice koje poznaju svakojaka znanja i umijeća.
I neka građanin koji tako živi u gradu ili na selu saobraća s takvima koje vrijedi poznavati, ali da budu od njegove kaste. Neka vodi razgovore i neka ugađa prijateljima oko sebe i neka im bude pri ruci u raznim zgodama, čime će ih zadužiti i potaći ih da jedni drugima stoje na usluzi.
Evo što se u stihovima o tome kaže:
»Građanin koji u razgovoru o raznovrsnim stvarima društvenoga zanimanja koristi sanskrit ali ne isključivo, i koji koristi narječje svoga kraja ali ne isključivo, stječe velik ugled. Neka se mudri ne druže s onima koji su omrznuti u društvu, niti s onima koji ne poštuju nikakve odredbe i kojima je namjera da naude drugima. Ali učen čovjek koji druguje s ljudima što postupaju prema željama naroda a radost im je jedini cilj, uvelike je poštovan na tom svijetu.
nastavlja se...