1. Biserna boja – biseri se sakupljaju iz mora, iz unutrašnjosti puževa. ( ? ) Puževi izlaze na površinu mora otvorenih očiju i usta. Kada kiši, kišne kapi padnu u njihova usta te ako baš u to vrijeme na nebu vide zvijezdu Svati Nakšatru – tada se te kišne kapi pretvore u prave, originalne Bisere
( za razliku od uzgojenih Bisera ). Ovi pravi Biseri su božanski po prirodi.
Tako je prvo lice Gajatri biserne boje i ono isijava sjaj Bisera – predstavlja
briljantnost.
2. Koraljna boja ( tj. jarko crvena ) – jedan od devet dragulja. Drugo lice razvija u umu aspiranta Nićala Tattvu ( postojan, utihnut um ).
3. Zlatna boja – je izrazito jaka i po boji i po kvaliteti. Čak i samo gledanje zlata i izlaganje sebe njegovu sjaju promiče dobre osobine i izvanjski šarm aspiranta.
4. Plava boja – predstavlja Nebo. More je plave boje, Šri Mahavišnu
( Gospod Narajana ) također je plave boje ( Višnu Tattva ). Ovo lice
obdaruje aspiranta svim bogatstvima i jednako tako božanskom milošću
Šri Narajane.
5. Bijelo lice – ovo lice predstavlja čistoću. Ono pročišćuje um aspiranta, a
također obdaruje osobu božanskom milošću Božice mudrosti Sarasvati.
Čak i Daršan ( pogled, viđenje ) Gajatri idola sa svojih pet lica, sposoban je ukloniti pet velikih grijeha, ako smo ikoji od njih počinili. To su : 1 ) Brahmahati 2 ) Surabannam
3 ) Krađa javnih dobara 4 ) Nedolično ponašanje sa suprugom duhovnog učitelja 5 ) Prijateljevanje s lošim ljudima ( loše društvo ) .
Dok ovaj Daršan otklanja grijehe koje je aspirant počinio , istovremeno obdaruje osobu s pet vrsti Božje milosti od Gospoda Šive ( Šiva Tattvam ) . To su : 1 ) Satjođatam 2 ) Vamadevam 3 ) Aghoram 4 ) Tatpurušam i
5 ) Išanam.
Oči Božice Gajatri gledaju u deset smjerova ( 8 smjerova + Nebo i Zemlja ), a zbog zaštite dobrih i ubijanja zlih ljudi.
Ovo znači da Gajatri također gleda u četiri smjera, naime – Sjever, Istok, Zapad i Jug. Za svaki od smjerova prema kojima Gajatri gleda imamo zasebnu molitvenu mantru :
Tat Savitur Varenjam Namaha – Zapad
Tat Purvađaja Namaha – Istok
Tat Pratah Aditjaja Namaha – Jug
Tat Pratah Aditjaja Pratišthajai Namaha – Sjever .
Općenito govoreći, prvih pet ruku označava pet vrsti osnovnih potreba, sreće ( Sukha ) koje se mogu steći na ovoj Zemlji, a drugih pet ruku označava pet vrsti božanskog BLAŽENSTVA – koja se mogu steći od Boga i duhovnih svjetova ( Loka ).
Prva ruka daruje blagoslove aspirantima ( Vara Hastam )
Druga ruka otklanja strah ( Abhaja Hastam ) 'Čemu strah kada sam Ja ovdje'
Treća ruka drži moćno oružje koje slonove drži pod kontrolom ( Ankušam ).
Princip je da drži pod kontrolom loše elemente kod aspiranta.
Četvrta ruka – da šibanjem odagna loše elemente, unutar i izvana ( Čatai -? )
Peta ruka – drži bijelu lubanju označava Šivatattvu ( Kapala ).
Šesta ruka – drži topuz ili željeznu palicu s teškim zaobljenim vrhom
( Gadai ), a služi za uništavanje loših elemenata. To je obilježje
Višnutattve. Bhima i Anjđanija su nosili Gadai.
Sedma ruka – drži školjku ( Šankha ). Prodoran zvuk ili rika šankhe otjerat će
Asure tj. odagnati će loše elemente. Isti slučaj je s Panjćađanja
Šankhom u ruci Šri Narajane. '' Tvam Vaišnavi Anantavirja '' –
Milost dolazi od Mahavišnua.
Osma ruka – drži disk ( Čakru ), kao Sudaršana disk. Čakra rotira, vrti se i na
taj način zastrašuje ili uništava loše elemente ( neprijatelje ).
Jednako tako, označava Višnu tattvu, budući da se disk nalazi u
jednoj od božanskih ruku Mahavišnua.
Deveta i deseta ruka – drže Lotos, a sva božanska milost Gajatri, Savitri i
Sarasvati proistječe iz tih božanskih ruku.
Postoji i druga škola mišljenja po pitanju oružja koja Gajatri drži u svojih deset ruku. Umjesto dva lotosa u dvije ruke, ona drži jedan lotos u jednoj ruci dok u drugoj ruci drži malu posudu ispunjenu hranom ( Annam ), a time označava da poklonik cijeloga života neće oskudijevati u hrani. Zatim, u jednoj ruci Gajatri – umjesto da drži bijelu lubanju – drži nešto nalik narukvici, koja simbolizira zaštitu štovaoca. Drugih razlika nema.
Gajatri sjedi na crvenom lotosu koji označava bogatstvo i obilje. Na svakoj od svojih pet glava Gajatri nosi krunu. Krune su ukrašene s devet vrsti dragulja koji predstavljaju sjaj božanskog svjetla, a koje utječe u srce poklonika. Život poklonika će biti sjajan i vedar kao Dragulji ( Ratnakantha ) učvršćeni na krunama Gajatri Mate.
Treba napomenuti da Gajatri nije rođena kao svako dijete od roditelja. Po vlastitoj želji pojavila se iz crvenog lotosa kako bi pružila božansku zaštitu svima koji meditiraju na Nju.
Također treba reći da iako je lik ( Vigraha ) Gajatri definiran – ima pet glava, deset očiju itd. – Njezina je veličina i uzvišenost bezgranična i nemoguće ju je opisati na bilo koji način ( Vaćanatitam ). Gajatri je ocean
bez granica, ocean znanja, samilosti i blaženstva ( Đnjane, Karme i Anande ).
Te su slike ( Vigrahe ) primili, oblikovali i načinili različiti umjetnici
( Sthapatiji ) u različito vrijeme i na različitim mjestima, a svaki od njih je imao svoj ukus i imaginaciju.
Ne postoji standardni uzorak tih slika ( Vigraha ), one se razlikuju - poklonik može prihvatiti bilo koju sliku koja ga zaista nadahnjuje, za svoj LIK na koji će meditirati i može biti siguran u najbolje rezultate svoje Sadhane.
Iako su lik i obilježja Božice Gajatri opisani u Devi Bhagavatamu – sadašnji stvarni lik ( Vigraha ) prvi put je primio mudrac Višvamitra iz dubine svoje duše.
Na trenutak pogledajte sliku Nandini u Dodatku. Vidimo da i sam Mahavišnu boravi u njezinoj utrobi. Svi Mahavjahritiiji prebivaju u različitim dijelovima tijela Nandini. Također, nalazimo da čak i Gajatri - u svoj svojoj slavi i veličanstvenosti – boravi unutar tijela Nandini. Upravo zato Nandini je uvažavana kao '' Veda Mata ''.
Da skratimo, možemo reći da svih 33 krora Bogova ( Devata ) cijelog Univerzuma boravi u Nandini, a iz tog razloga Hindu obitelji periodično vrše posebne Nandini Puđe.