U sklopu opće bolnice u Varaždinu dr. Darko Novosel i suradnici već godinama uspješno liječe osobe s poremećajem govora po ValMod metodi koja se sastoji od nekoliko programa: autosugestija, respiracijski trening i EMG biofeedback.
Autosugestija
Budući da osoba koja muca stalno razmišlja o mucanju, problem svakim danom sve više "umjetno hrani" i on tako postaje sve veći. Pravilnim izborom predmeta autosugestije, može su u misaonom procesu stvoriti pogodna "klima" i pozitivan odnos, odnosno pozitivno usmjeravanje gnostičkih funkcija prema svim osjetilima i pojedinim sustavima.
Aerodinamika-respiracijski trening
Aerodinamika se odnosi na regulaciju disanja u funkciji fonacije. Odstupanja od normalnog ili prirodnog mogu biti različita. Najčešća odstupanja javljaju se u vidu produženog inspirija, kojega pacijenti izvode dosta naglo i na taj način unose veću količinu zraka, što dovodi do povišene tenzije respiratorne muskulature, pada intratorakalnog tlaka pa se tu zaustavlja disanje u trenutku neposredne fonacije. Druga krajnost odnosi se na fazu ekspirija gdje dolazi do potpunog istiskivanja zraka, a govor se bazira na rezervi. I treća su specifični prekidi kontinuiteta ekspirija u fazi govorne realizacije, a kojima prethodi najčešće visoka razina mišićne napetosti, energetski i emocionalni naboj i problem u segmentu koartikulacije, odnosno cijeli spektar fizioloških promjena na razini vegetativne kontrole.
EMG biofeedback
EMG biofeedback kao vanjsko pomagalo u terapiji mucanja konstruirali su Zlatan Ribić i Darko Novosel (1984, 1985, 1986...) s adekvatnim PC programom, s napomenom da se primarno poštivaju osnovni kriteriji biofeedback-a, a to su posebni uređaji, jednostavna i za pacijenta razumljiva obrada integriranog mišićnog signala te na temelju toga aktivno učešće pacijenta u postavljenim terapijskim ciljevima. To kibernetički znači da postoji: mjerenje, spoznaja, kontrola/regulacija.
Nakon pet dana terapije situacija se popravlja jer se iz faze relaksacije, odnosno mišićne opuštenosti izravno ulazi u govor bez prethodne simpatikotonije i drugih promjena. Po završetku govora ulazi se u optimalnom vremenu u fazu relaksacije, koja opet omogućava normalan govor iza koga stoji postignuta ravnoteža i stabilnost među svim sustavima govornog mehanizma.
Kroz petnaestosatni dnevni rad u kontinuitetu od 12 dana intenzivnog programa rehabilitacije, kroz individualni i grupni rad, te ambulantni i vanambulantni rad u svim realnim životnim situacijama, dolazi do kvalitetne emocionalne dinamike, glasovno-motorične realizacije i interpersonalne komunikacije.
Terapija je pogodna za osobe od 14 godina na više, jer je potrebna određena mentalna, fiziološka, emocionalna i socijalna zrelost, koja nedostaje kod mlađe djece. Nakon terapije u Varaždinu, pacijenti se vraćaju u svoje prirodne sustave - obitelj, školu, fakultet, radno mjesto, gdje se terapija nastavlja još sljedećih 6 do 8 tjedana pod kontrolom logopedskog tima, a po potrebi i duže.
U posljednjih 10 godina kroz VaLMod program je prošlo oko 2000 pacijenata u dobi od 12 do 60 godina. Od njih, 70% reduciralo je svoje mucanje za 50% i više. Najbolji rezultati postižu se u dobi od 20 do 40 godina.
Opća bolnica Varaždin
Djelatnost za rehabilitaciju govora i slušanja
I. Meštrovića bb
HR - 42000 Varaždin
medikus.hr
Net.hr22.10.2009.
Izvor. www.net.hr