604

PUTA

OD 14.01.2018.

TRAGEDIJA NA PRATERU-HR ISPALA NA JEDANAESTERCE

Nakon teške bitke, Bilićevi igrači bili su na pragu raja. U 119. minuti Klasnić je zabio za vodstvo i polufinale, ali već u idućoj akciji Turci su preko Semiha izborili rulet jedanaesteraca.

Hrvatska - Turska 1:3 - 1:1 (0:0)
Stadion: Ernst Happel, Beč.
Gledatelja: 51.000.
Sudac: Roberto Rosetti (Italija).
Strijelci: Ivan Klasnić (120), Semih Şentürk (122).

Hrvatska: Pletikosa - Ćorluka, R. Kovač, Šimunić, Pranjić - N. Kovač, Modrić, Srna, Rakitić - Kranjčar (od 63' Petrić) - Olić (od 97' Klasnić).

Turska: Rüştü - Sabri, Aşik, Gökhan Zan, Balta - Topal (od 76' Semih Şentürk), Altintop, Arda, Tuncay - Kazim Kazim (od 61' Ügur Boral), Nihat (od 117. Gökdeniz Karadeniz).
Kao što su govorile neke najave, Turci su prilično agresivno ušli u utakmicu te u početnim minutama imali stalno loptu u nogama. Jedini rezultat toga bio je jedan topovski pokušaj Altintopa iz daljine, te pokušaj istog igrača i slobodnog udarca, koji je svojim tijelom blokirao Niko Kovač.

Nakon 15-tak minuta Hrvatska je konačno zaigrala kako zna, a u 19. minuti je mogla doći do vodstva. Sjajnu akciju veznog reda nastavio je Modrić, koji je ušao u turski šesnaesterac i sjajno pronašao Olića, koji je u padu pogodio gredu. Lopta se odbila Kranjčaru na glavu, no igrač Portsmoutha je također pucao preko vrata.

U 21. minuti je Rakitić izvrsno gurnuo loptu u for Pranjiću, no njegov ubačaj blokirala je turska obrana. Nešto kasnije je Kranjčarovo ubacivanje za Olića završilo u rukama Rüstu Reçbera. Jedini žuti karton u prvom poluvremenu u 27. minuti dobio je Topal zbog neopreznog starta na Kovaču starijem.

U završnici prvog dijela Turci su opet zagospodarili travnjakom, a u jednoj situaciji je Šimunić u svom šesnaestercu oborio Tuncaya, no sudac Rosetti se nije oglasio. Srećom! Najkonkretnija turska prilika zbila je u 38. minuti kada je udarac 'požutjelog' Topala otišao tik uz vratnicu.

Sjajnu atmosferu na Ernst Happelu koncem prvog poluvremena pokvarila je međusobna tučnjava hrvatskih navijača smještenih na žutom sektoru, koji je bio rezerviran na pristaše u kockastom. U sukobu je sudjelovalo desetak osoba, ali vrlo brzo završen i policija nije morala intervenirati.

U jednom trenutku došlo je i do verbalnog sukoba između dvojice izbornika Slavena Bilića i Fatiha Terima. Turski strateg je tijekom prvog poluvremana nesprestano protestirao na sudačke odluke, a u jednom trenutku Bilić mu je rukama pokazao da se smiri jer je bio prekršaj. To je naljutilo Terima koji je izašao iz svog prostora i krenuo prema Biliću, ali njihov kontakt spriječio je četvrti sudac Španjolac Manuel Mejuto Gonzalez.

Na početku drugoga poluvremena izglednu situaciju zakuhao je Olić, no bio je usamljen u napadu. U 52. minuti je Ćorluka odlično pronašao Rakitića, ali je vezni igrač Schalkea otišao previše u lijevo i uspio izboriti samo korner. Hrvatska je opet počela igrati od noge do noge, a rezultat toga je bila poluprilika Kranjčara, koji je špicom s vrha kaznenog prostora pucao ravno u turskog vratara.

U 64. minuti je Bilić povukao svoju prvu 'šahovsku figuru', iz igre je izvadio Kranjčara, koji je najviše pretrčao u prvom dijelu, a na teren poslao Mladena Petrića. U 70. minuti su hrvatski igrači izveli malonogometnu akciji, Petrić je duplim pasom izbacio Rakitića, koji je u zadnjem trenutku ometen prilikom šuta. dvije minute kasnije Pranjić i Rakitić su izigrali tursku obranu, ubacio pred turska vrata, no Olićev šut glavom je završio pored vratnice.

U samoj završnici regularnog dijela Hrvatska je imala slobodni udarac, sjajan pokušaj Srne još bolje je jednom rukom skinuo Reçber. U 89. minuti sijevnula je kontra Bilićevi izabranika, ali Rakitićev udarac blokirao je Aşik. Odmah u sljedećoj minuti je Modrić probio desnu stranu ubacio u sredinu, no Olićev pokušaj je završio točno u naručju turskom vrataru.

Evidentno bolji Vatreni imali su još dvije prigode prije isteka devedesete. Srnin slobodnjak je teškom mukom ukrotio Reçber, a Olićev udarac s vrha šesnaesterca otišao je preko vrata. Na startu produžetaka obje su momčadi uglavnom čuvale pristupe svojim vratima, a u 97. minuti Bilić je povukao nemornog trčaka Olića i u igru poslao strijelca protiv Poljske Ivana Klasnića.

U 99. minuti je odapeo Semih, ali njegov udarac je otišao preko grede. Na samom kraju drugog produžetka Modrić je bio uporan, uzeo jednu loptu, nabacio na Klasnića, koji je glavom zabio za prednost Hrvatske. Nažalost, to nije bilo dovoljno za trijumf Hrvata jer je u 121. minuti Semih zakucao loptu u hrvatske rašlje i Turskoj donio jedanaesterce.

JEDANAESTERCI:
Modrić - promašaj, Arda- 0:1, Srna - 1:1, Semih - 1:2, Rakitić - promašaj, Altintop - 1:3, Petrić - brani Reçber.